40 tysięcy samochodów ciężarowych wyprodukowała w ciągu pięciu lat od otwarcia fabryka niemieckiego koncernu MAN Truck & Bus AG w Niepołomicach koło Krakowa. Zakład zaopatruje przede wszystkim rynki Europy Środkowo- Wschodniej oraz Rosji.
Jak poinformował prezes fabryki MAN Trucks w Niepołomicach Alexander Susanek, w całym zeszłym roku podkrakowski zakład opuściło 8,2 tys. pojazdów, a według przyjętego planu w tym roku będzie to podobna liczba.
„Na bieżąco obserwujemy rynek i reagujemy na jego rozwój” – zaznaczył Susanek. Dodał, że zdolności produkcyjne niepołomickiego zakładu to 15 tysięcy pojazdów, nie ma więc obecnie nowych planów inwestycyjnych na jego terenie.
We wtorek taśmę montażową opuścił 40-tysięczny samochód ciężarowy wyprodukowany w Niepołomicach. Pojazd MAN TGX trafił na polski rynek, odebrali go przedstawiciele firmy transportowo-spedycyjnej Mielczarek ze Zduńskiej Woli.
Fabryka ciężarówek MAN w Niepołomicach została oddana do użytku w październiku 2007 r. Zakład wybudowano od podstaw w ciągu niecałych dwóch lat kosztem ok. 100 mln euro. Pracuje w nim 430 osób. Zdolności produkcyjne fabryki wynoszą w trybie jednozmianowym ponad 15 tys. sztuk pojazdów rocznie.
Fabryka powstała na terenie o powierzchni 80 ha, a dalsze 60 ha przeznaczono na obiekty pomocnicze oraz inwestycje kilku poddostawców firmy MAN. Cały obszar inwestycji został włączony do krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE), dającej inwestorom zwolnienia podatkowe. Przedsięwzięcie niemieckiego koncernu uzyskało ponad 50 mln zł wsparcia ze strony polskiego rządu.
Inwestycja MAN to największe przedsięwzięcie sektora motoryzacyjnego w województwie małopolskim.
W fabryce odbywa się końcowy montaż pojazdów. Podzespoły – osie, kabiny i silniki – sprowadzane są tam w ramach skojarzonego systemu produkcji bezpośrednio z zakładów MAN-a w Niemczech i Austrii lub dostawców zewnętrznych. Produkowane są tam głównie pojazdy ciężarowe serii TGS i TGX o wadze całkowitej powyżej 18 ton, przeznaczone na rynki przede wszystkim Europy Środkowo – Wschodniej oraz Federacji Rosyjskiej. Fabryka dostarcza ciężarówki także do Europy Zachodniej, na Bliski Wschód oraz do Azji i Afryki.
W Polsce do MAN Truck & Bus należą cztery spółki: MAN Truck & Bus Polska, zajmująca się sprzedażą pojazdów ciężarowych i autobusów oraz usługami posprzedażnymi, MAN Bus – dwie fabryki autobusów miejskich: w Sadach pod Poznaniem oraz w Starachowicach, MAN Trucks – montownia pojazdów ciężarowych w Niepołomicach koło Krakowa oraz MAN Accounting Center – centrum finansowo – księgowe działające w Poznaniu.
MAN Truck & Bus z siedzibą w Monachium jest największym przedsiębiorstwem Grupy MAN i jednym z czołowych międzynarodowych producentów pojazdów użytkowych i rozwiązań w dziedzinie transportu.
W roku gospodarczym 2011 przedsiębiorstwo, zatrudniające ponad 34 tys. pracowników, osiągnęło obroty wynoszące 9 mld euro i sprzedało ponad 77,6 tys. pojazdów ciężarowych oraz ponad 5,7 tys. autobusów i podwozi autobusowych marki MAN i Neoplan.