W obliczu rosnącej konkurencji w branży przemysłowej na całym świecie zastosowanie rozwiązań Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT) w zakładzie produkcyjnym staje się koniecznością, by zapewnić większą efektywność, wydajność i opłacalność procesową. Oto najważniejsze korzyści, jakie zapewnia technologia IoT w produkcji.
1. Wydajność
Jest głównym czynnikiem stymulującym wykorzystanie IoT w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Informacje zebrane dzięki technologii IoT pozwalają zwiększyć wydajność i efektywność pracy załogi i samych maszyn.
Trumpf to jedna z firm, która podjęła decyzję o implementacji IoT, wykorzystując oprogramowanie C-Lab IoT do połączenia urządzeń na poziomie fabryki z aplikacjami do kierowania przedsiębiorstwem i systemami działającymi na sieciach IT. Producenci są przekonani, że rozwiązania IoT pomogą im zredukować przestoje oraz przyczynią się do wzrostu oszczędności i poprawy efektywności produkcji, przy jednoczesnym wzroście dokładności i ograniczeniu strat.
2. Nowe źródła przychodów
IoT oferuje producentom szanse uzyskania większego przychodu, nie tylko za sprawą lepszej efektywności i ograniczenia wydatków, ale również dzięki tworzeniu inteligentnych i kosztownych wyrobów. Przykładem jest fińska firma Konecranes, która sprzedaje inteligentne dźwigi, a jednocześnie reklamuje się jako firma usługowa. Dźwigi te są droższe, ale mają też większe możliwości. Są w stanie poinformować operatora (poprzez czujniki) o ostatnim stanie urządzenia, o tym, jak często było ono używane, czy bywa przeciążane, niewłaściwie użytkowane i kiedy może nastąpić awaria.
3. Ograniczenie kosztów operacyjnych
Dzięki danym zebranym za pomocą czujników nieobecni na miejscu menedżerowie mogą zarządzać obsługą prewencyjną. W ten sposób powstaje mniej odpadów, wytwarza się dokładnie to, co jest potrzebne, a załoga pracuje nad tym, co w danej chwili musi zostać zrobione.
4. Redukcja przestojów
Obsługa prewencyjna to wiedza o tym, kiedy może nastąpić awaria maszyny, jeszcze zanim to się stanie. W znaczny sposób przyczynia się ona do redukcji nieplanowanych przestojów.
5. Wygrana walka z konkurencją
Europejscy producenci toczą bój ze swoimi tańszymi azjatyckimi konkurentami. Dzięki wdrożeniu technologii IoT, zapewniającej oszczędniejsze, szczupłe wytwarzanie, wojna ta może być wygrana. Dostrzegł to niemiecki rząd i poprzez program Przemysł 4.0 (Industrie 4.0) próbuje wspomóc niemiecki przemysł wytwórczy – zapewnić konkurencyjność wobec dysponującego tanią siłą roboczą przemysłu państw rozwijających się, a także wobec odradzającego się przemysłu w USA.
W ciągu następnych 510 lat, dzięki wprowadzeniu programu Przemysł 4.0, przewiduje się wzrost wartości wszystkich sektorów niemieckiego przemysłu wytwórczego o 102,5171 mld dolarów. Poprawa produktywności w przypadku kosztów przetworzenia wyniesie od 15% do 25%. Po uwzględnieniu kosztu materiału produktywność wzrośnie od 5% do 8%. Takie zyski pomogą europejskim producentom w rywalizacji ze światowymi konkurentami.
Autor: Doug Drinkwater jest redaktorem w Internet of Business.
Tekst pochodzi ze specjalnego wydania “Fabryka 4.0“. Jeśli Cię zainteresował, ZAREJESTRUJ SIĘ w naszym serwisie, a uzyskasz dostęp do darmowej prenumeraty w formie drukowanej i/lub elektronicznej.