W dniach 26–27 października 2010 na terenie nowo powstałego Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej we Wrocławiu, tuż obok zabytkowej Hali Stulecia, odbyła się szósta edycja Kongresu Produkcji i Technologii PROTECH. Kongres został zorganizowany przez wydawcę magazynów Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych, Control Engineering Polska oraz portalu MSI Polska – firmę TMI Polska. Wiedza i doświadczenie, które zdobyliśmy w ciągu pięciu lat organizowania targów PROTECH, pozwala nam wierzyć, że nowa formuła – kongres – przypadła Państwu do gustu i stanie się wzorem dla innych tego rodzaju wydarzeń w Polsce.
###NEWS_VIDEO_1###
Patronat honorowy nad kongresem objęli Wiceprezes Rady Ministrów Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński, Krajowa Izba Gospodarcza z prezesem Andrzejem Arendarskim, Dolnośląska Izba Gospodarcza z prezesem Zbigniewem Sebastianem, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych z prezesem Sławomirem Majmanem, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości z prezes Bożeną Lublińską-Kasprzak oraz Wrocławskie Centrum Transferu Technologii. Głównymi sponsorami imprezy były firmy QAD Polska oraz Epicor Software Poland, natomiast firmy Siemens, Balluff oraz FLIR Systems miały status sponsora.
W kongresie wzięło udział ok. 400 zarejestrowanych uczestników, a 32 stoiska wystawiennicze odwiedziło ok. 1000 gości. W ciągu dwóch dni imprezy odbyło się ponad 60 prezentacji w 5 panelach tematycznych – MAINTECH (Diagnostyka, Mechanika, Utrzymanie Ruchu), ROBOTECH (Robotyka, Automatyka, Technologie Bezprzewodowe, Pneumatyka), SYSTECH (Systemy IT dla przemysłu, Optymalizacja procesów), ENERGOTECH (Systemy energooszczędne, Oprogramowanie, Energia odnawialna) oraz Dni Kariery dla Inżynierów.
W trakcie dwóch dni wystąpiło ponad 70 prelegentów z Polski i zagranicy, w tym między innymi: gość specjalny – Jörn Alexander Fuchs, Section Manager for Industrial Engineering and Lean Production w firmie Robert Bosch, Arkadiusz Bober – kierownik działu Inżynierii ds. Technologii Przemysłowej firmy General Motors Manufacturing Poland, Piotr Musielak – kierownik Projektu Local Content z Volkswagena Poznań, Stanisław Dudek – kierownik programu w Dziale Rozwoju Technologii WSK „PZL-Rzeszów”, Rafał Bień – Product Manager SIMATIC Net firmy Siemens, Bronisław Pytel – główny energetyk – Site Utilities Manager z General Motors Manufacturing Poland oraz Marcin Wachulec – Manager z General Electric Company Poland.
Pierwszy dzień panelu MAINTECH, skierowanego do mechaników i inżynierów utrzymania ruchu, poświęcony był sprawom diagnostyki maszyn i urządzeń. Drugiego dnia tematami wiodącymi była mechanika maszyn przemysłowych oraz utrzymanie ruchu.
Kolejnym interesującym panelem był ROBOTECH, przeznaczony dla inżynierów automatyków, w szczególności zajmujących się robotami przemysłowymi oraz ogólnie rozumianą automatyką. Prezentacje dotyczyły robotyki, technologii bezprzewodowych, automatyzacji linii produkcyjnych oraz pneumatyki i hydrauliki.
Pod patronatem portalu MSI Polska odbył się panel SYSTECH, który był poświęcony zarządzaniu każdym działem przedsiębiorstwa oraz optymalizacji procesów, a także nowym technikom IT dla przemysłu.
Na panelu ENERGOTECH poświęconym energii można było zapoznać się ze sposobami oszczędzania energii, oprogramowaniem i urządzeniami do monitorowania zużycia energii. Zaprezentowano również najlepsze rozwiązania związane z energią odnawialną dla przemysłu.
Jak zwykle bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się Dni Kariery dla Inżynierów. Uczestnicy wysłuchali interesujących prezentacji poświęconych sprawom związanym z poszukiwaniem pracy. Mogli się dowiedzieć, jak przebiega rozwój kadry inżynierskiej na przykładzie firmy General Electric, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jak zaprogramować swoją ścieżkę kariery.
Wszystkim prelegentom i wystawcom, którzy wspólnie z nami współtworzą Kongres PROTECH, serdecznie dziękujemy za uczestnictwo i zapraszamy na VII Kongres Produkcji i Technologii PROTECH, który odbędzie się jesienią 2011 r.
Tegoroczny Kongres PROTECH był pierwszym, w którym brałem udział – w zeszłym roku odwiedziłem tylko stoiska. Na kongres udałem się z zamiarem zapoznania się z zakresem działalności firm biorących udział oraz pozyskaniem nowych kontaktów biznesowych. W tej ocenie kongres spełnił swoje zadanie. Dzięki niemu dowiedziałem się o kompleksowej ofercie firm, które dotychczas utożsamiałem jedynie z jedną branżą.
W odniesieniu do spraw organizacyjnych na plus zaliczam miejsce odbywania się kongresu oraz jego formułę – kompaktowe połączenie stoisk wypełniających całą przestrzeń oraz sal seminaryjnych, w których prowadzone były prelekcje, stworzyło prawdziwą targowo-seminaryjną atmosferę, którą znam z warszawskiego Automaticonu czy targów hanowerskich.
Łukasz Dworzak, właściciel/automatyk, REBBMANN
Uczestnicząc w Kongresie PROTECH 2010 umożliwiliście państwo rozwój kompetencji poprzez zdobycie wiedzy w realnych spotkaniach z interesującymi ludźmi. Mam głęboką nadzieję, że wiedza zdobyta podczas kongresu przyniesie mi wiele korzyści w codziennej pracy zawodowej.
Mariusz Żółtowski, MCI, Sonoco Poland Packaging Services
Uczestniczyłem w tego typu kongresie po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni. Było widać, że organizatorzy włożyli dużo wysiłku, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem i faktycznie z mojego punktu widzenia udało się to osiągnąć. Prelekcje były ciekawe i dobrze przygotowane, ale to co najistotniejsze, to osobiste uwagi prelegentów dotyczące określonego zagadnienia i dyskusje zapoczątkowane pytaniami słuchaczy.
Damian Gilewski, stażysta automatyk , PKP PLK
Po raz pierwszy uczestniczyłem w Kongresie PROTECH organizowanym w nowej formule. Podział na cztery osobne panele uważam za bardzo efektywny. Jestem mile zaskoczony jakością prezentacji i ich wysokim poziomem merytorycznym. Myślę, że wybrana droga skutecznie sprzyja nawiązywaniu kontaktów biznesowych w wybranej dziedzinie.
Piotr Namysłowski , wiceprezes zarządu,
dyrektor handlowy, wenglor sensoric Polska
Udział w Kongresie PROTECH 2010 był świetną okazją do zapoznania się z wybranymi zagadnieniami z zakresu utrzymania ruchu oraz rozwiązaniami proponowanymi przez prelegentów. Forma kongresu była przystępna dla odwiedzających, również podział na bloki tematyczne uważam za doskonały pomysł. Z pewnością postaram się wziąć udział w kolejnych edycjach Kongresu PROTECH.
Łukasz Budziar, Product Manager,
Centrum Taśm i Pasów Szczepan Jurek
Kongres PROTECH 2010 uważam za bardzo udany. Poziom przygotowania kongresu był bardzo dobry. Prezentacje były prowadzone w profesjonalny sposób, prowadzące je osoby wiedziały, o czym mówią. Poruszane tematy są znane, ale jednak zawsze znajdzie się coś nowego – ciekawego. Mnie najbardziej zainteresowały metody diagnostyki stanu technicznego maszyn oraz układy automatycznego smarowania. W czasie przerw można było porozmawiać z uczestnikami z innych firm i wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Zdobyta wiedza z pewnością będzie przydatna w codziennej pracy.
Krzysztof Rogala, p/o lider utrzymania ruchu,
Avon Operations Polska
Ja osobiście, jako inżynier elektrotechnik przemysłowy, bardzo dużo skorzystałem z prezentowanych referatów dotyczących różnorodnych zagadnień związanych z hydrauliką siłową, gdyż sam jestem też wynalazcą (…). Wszystkie prezentowane na kongresie zastosowania innych układów napędowych o odmiennej konstrukcji, budowie lub typie zastosowanej regulacji i rozwiązaniu dotyczącym sposobu sterowania przełożeniem były dla mnie bezcenne. Szczególnie interesujące były dla mnie wykłady związane z możliwością odzyskiwania energii kinetycznej z procesu hamowania oraz sposoby komputerowego prototypownia urządzeń w celu optymalizacji ich konstrukcji z zachowaniem jak najwyższej sprawności energetycznej.
inż. Henryk Więckowski, właściciel HydVar MS&TC
Bardzo dziękuję za umożliwienie mi udziału w zorganizowanym przez Państwa kongresie i wygłoszenia referatu. Duże wrażenie zrobiła na mnie organizacja tego przedsięwzięcia – przemyślana i profesjonalna. (…) Wszystkie prezentacje bez wyjątku były ciekawe i pouczające.
mgr inż. Maciej Winkler, kierownik Działu UTB,
Urząd Dozoru Technicznego Oddział we Wrocławiu
Jestem bardzo zadowolony z udziału w panelu ENERGOTECH. Moją szczególną uwagę zwróciły wykłady obrazujące stratę energii związanej z przesyłem i nadmiernym zużyciem mediów – głównie sprężonego powietrza, którego zużycie jest bezpośrednio związane z kosztami energii elektrycznej. Wiele informacji wydawało się być oczywistymi przed wykładami, jednak odpowiednie zobrazowanie i interpretacja wyników pomiarów pozwoliły dostrzec rozmiar (w rezultacie koszt) tych strat. Działania mające na celu identyfikację i zmniejszenie marnotrawstwa energii w naszym zakładzie zostały podjęte.
Grzegorz Bernaciak, inżynier przemysłowy,
Viessmann Technika Grzewcza
Kongres zorganizowany profesjonalnie, z dbałością o szczegóły. Wysokie zainteresowanie naszych klientów odzwierciedliło solidne przygotowanie merytoryczne kongresu. Polecam z uwagi na zakres tematów i ich podział. Każdy znajduje tu coś dla siebie.
Ryszard Cieślak, Sales Manager,
Poland & Baltic States, Timken Polska