Rafamet zawarł kontrakt na dostawę dwóch ciężkich tokarek karuzelowych typu KCI 500 N z firmą ThyssenKrupp Polysius AG z Niemiec. Maszyny te trafią do zakładów zlokalizowanych w Brazylii i Chile.
Obrabiarki będą pracowały w bardzo trudnych warunkach klimatycznych – w tropikach – stąd też muszą być odpowiednio do tego dostosowane. Zostaną wyposażone m.in. w zespół sterowniczo-napędowy ze specjalną klimatyzacją. Maszyny będą dostosowane do specyficznych zadań technicznych, do jakich są przewidziane, m.in. toczenia i wysokowydajnego wiercenia.
Obrabiarki zostaną wyposażone w oś C, wielkogabarytowe łoże, dwa suporty, w tym jeden tokarsko-frezarsko-wiertarski. Maszyny będą też posiadały głowice wiertarskie z własnym napędem. Dodatkowo każda z obrabiarek będzie wyposażona w jeden zintegrowany magazyn głowic i narzędzi. Takie rozwiązanie pozwoli na korzystanie z magazynu w cyklach automatycznych oraz zajmuje mniej miejsca.
– To bardzo wymagający klient, ze specyficznymi potrzebami, wynikającymi z zadań, do jakich obrabiarki będą wykorzystywane. Jednak miał już okazję przekonać się do naszych maszyn i serwisu, ponieważ jedna z rafametowskich tokarek już od 5 lat pracuje w jego zakładzie w Peru. Klient jest z niej bardzo zadowolony, dlatego wrócił do nas po kolejne – mówi Maria Oslislo kierownik sprzedaży Rafamet S.A.
Obrabiarki typu KCI przeznaczone są do obróbki skrawaniem w zakresie toczenia, wytaczania, wiercenia, nacinania gwintów, toczenia stożków oraz frezowania. Wszystkie operacje obróbkowe oraz pomiary realizowane są poprzez układ sterowania numerycznego CNC według programu. Centra obróbkowe typu KCI wraz z bogatym wyposażeniem specjalnym dostosowywane są do indywidualnych potrzeb produkcyjnych klientów.
Pierwsza z zamówionych tokarek ma opuścić Rafamet w lipcu 2013 r., a do końca grudnia ma zostać zainstalowana w zakładzie w Brazylii. Termin zakończenia produkcji drugiej z maszyn zaplanowany jest na listopad 2013 r., zaś jej montaż w Chile przewidziany jest na maj 2014 r.
Fabryka Obrabiarek Rafamet z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach energetycznym, maszynowym, stoczniowym, hutniczym oraz zbrojeniowym. Udział eksportu w sprzedaży to około 70-80 proc.