PGE realizuje projekty retrofitu (modernizacji i doposażania) bloków elektrowni o łącznej wartości ok. 13 mld zł – poinformował Tadeusz Witos, wiceprezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
„W naszej spółce realizujemy obecnie szereg projektów retrofitu o łącznej wartości ok. 13 mld zł” – powiedział na konferencji Witos.
„Z tego najwięcej realizujemy w Elektrowni Bełchatów. Wydłużamy tam czas eksploatacji do 2035 roku, zwiększamy moc bloków przeważnie do 390 MW, podnosimy ich sprawność o 2 pkt. proc. i dostosowujemy je do wymogów dyrektywy IED. Mamy zawarte kontakty na modernizację 4 bloków” – dodał.
PGE planuje w 2013 r. wyłącznie ostatniego ze starych bloków w Elektrowni Turów, ponieważ ma on derogację jedynie do końca tego roku.
„W Turowie jeden kontrakt w zakresie zmniejszenia emisji tlenków azotu już realizujemy, na drugą część bloków prowadzimy postępowanie przetargowe. Postępowanie przetargowe na odsiarczanie jest już na ukończeniu” – powiedział.
Witos poinformował, że Elektrowni Opole nie trzeba dostosowywać do wymogów dyrektywy IED w zakresie odsiarczania, a jedynie w zakresie tlenków azotu, na co PGE ma zawartą umowę.
„W Elektrowni Dolna Odra mamy dostosowane bloki do odsiarczania spalin. Prowadzimy dwa projekty, które pozwolą na dostosowanie emisji tlenków azotu do wymogów dyrektywy IED” – powiedział.
„W elektrociepłowniach mamy w planach dopełnienie wymogów IED przez nowe inwestycje w bloki gazowo-parowe. Mamy zaawansowane postępowania przetargowe na te bloki” – dodał.