PSE otworzyły stację elektroenergetyczną Ołtarzew

    Została otwarta stacja elektroenergetyczna 400/220/100 kV Ołtarzew. To pierwsza zakończona inwestycja w projekcie budowy mostu elektroenergetycznego Polska-Litwa, a zarazem najnowocześniejsza obecnie stacja pracująca w polskim systemie przesyłu energii.

    Uroczystość otwarcia stacji Ołtarzew odbyła się dzisiaj, 24 kwietnia 2014, z udziałem m.in. wicepremiera Janusza Piechocińskiego i zarządu PSE, na terenie stacji w miejscowości Pogroszew koło Ożarowa Mazowieckiego. Koszt inwestycji związany z budową i wyposażeniem stacji to około 181 mln zł netto.

    Stacja Ołtarzew została zbudowana w ramach realizacji projektu budowy mostu elektroenergetycznego Polska-Litwa, współfinansowanego z środków Unii Europejskiej (dofinansowanie stacji wyniosło około 93,92 mln zł). Stacja jest jedną z 11 inwestycji realizowanych w ramach projektu Polska-Litwa po polskiej stronie. Na te inwestycje składa się budowa 4 linii 400 kV oraz 7 stacji elektroenergetycznych.

    Działki, na których wybudowano stację są własnością PSE. Stacja została zlokalizowana w w sąsiedztwie napowietrznych linii przesyłowych, które są wprowadzone do stacji (linie 400 kV, Miłosna-Płock i Mościska –Rogowiec, linie 220 kV Mory – Janów i Mory Sochaczew, linia 110 kV Ożarów –Błonie.)

    Na stacji Ołtarzew, której wybudowanie PSE powierzyły firmie PBE Elbud w Katowicach, dokonywana jest transformacja napięcia 400 kV na napięcie 220 kV i 110 kV. Stacja Ołtarze została wybudowana w technologii GIS (Gas Insulated Substation), w której jako izolację wykorzystuje się gaz SF6. Jest to stacja bez stałej obsługi ruchowej. Sterowanie odbywa się zdalnie m.in. z poziomu Krajowej Dyspozycji Mocy.