Firma igus wytycza kierunek rozwoju: przyspieszenie dzięki cyfrowej innowacji. Kolońska firma specjalizująca się w tworzywach sztucznych do zastosowań ruchomych zwiększyła obroty o 18 procent.
W minionym roku obrotowym firma igus GmbH osiągnęła znaczny wzrost obrotów, aż o 18 procent, których wartość wyniosła 552 miliony euro. Coraz więcej firm na całym świecie obdarza zaufaniem rozwiązania z tworzyw sztucznych do zastosowań ruchomych, ponieważ pozwalają one na obniżenie kosztów oraz zwiększenie trwałości maszyn i urządzeń. Chcąc ułatwić klientom z całego świata dostęp do indywidualnie konfigurowanych produktów z tworzyw motion plastics, firma igus inwestuje znaczne środki w digitalizację i inteligentne połączenie produkcji, usług oraz logistyki.
W roku 2015 firma igus dzięki elementom z tworzyw sztucznych motion plastics, przeznaczonych do zastosowań ruchomych, osiągnęła obroty w wysokości 552 milionów euro, co oznacza wzrost o 18 procent w stosunku do roku ubiegłego. 55 procent łącznych obrotów przypada na Europę, 27 procent na Azję, a 18 procent na Amerykę i Afrykę. Sukces ten wynika z silnego, ogólnoświatowego popytu na wysokogatunkowe tworzywa sztuczne do zastosowań ruchomych. Fundamentami wzrostu pozostają prowadniki kablowe, przewody oraz łożyska ślizgowe, chociaż coraz większego znaczenia nabierają względnie nowe obszary działalności firmy igus, takie jak łożyska kulkowe, czy rozwiązania do niedrogiej automatyzacji.
– Rozpoczęła się epoka tworzyw sztucznych do zastosowań ruchomych – podkreśla Frank Blase, Dyrektor Generalny firmy igus GmbH. – Tworzywa motion plastics są bezsmarowe i odporne na korozję, nie wymagają częstej konserwacji oraz przekonują do coraz szerszego stosowania dzięki mniejszej masie, większej trwałości oraz energooszczędności, także w porównaniu z częściami metalowymi.
Ponad 100000 produktów z tworzyw motion plastics może być pojedynczymi elementami, takimi jak łożyska ślizgowe, jednak znaczną część zamówień stanowią indywidualnie konfigurowane i wytwarzane podzespoły, takie jak np. konfekcjonowany prowadnik kablowy zawierający co najmniej 500 elementów. Codziennie jest składanych 7000 zamówień, a każde z nich jest inne. To trudne wyzwanie – zwłaszcza wtedy, gdy tak jak firma igus oferuje się dostawy w czasie od 24 godzin.
Łatwe wyszukiwanie i konfigurowanie produktów on-line
W ubiegłym roku firma igus dokonała znacznych inwestycji w innowacje produktowe, a także w serwis i logistykę – a w roku 2016 kontynuuje te działania, przy czym na wszystkich płaszczyznach główny nacisk kładzie na rozbudowę cyfrowych procesów.
– W przyszłości każdy produkt firmy igus będzie można skonfigurować i obliczyć on-lnie, a cały łańcuch procesów zostanie zautomatyzowany i będzie wspomagany cyfrowo – od przyjmowania zleceń, po produkcję i serwis – opisuje plany Frank Blase.
Ważne kroki w tym kierunku zostały już podjęte: już dziś klienci mają dostęp do ponad 30 bezpłatnych narzędzi on-line, służących do konfigurowania oraz wykonywania obliczeń, a także do 16 aplikacji mobilnych. Narzędzia te korzystają z danych pomiarowych zbieranych w największym w branży laboratorium badawczym, którego powierzchnia została zwiększona do 2750 m². Ponadto, dzięki inwestycjom w cyfrową infrastrukturę firma igus jest w stanie bezpośrednio u klienta wykonać obliczenia, skonfigurować produkt oraz przedstawić ofertę umożliwiając szybkie zamówienie i dostarczenie produktu. Co więcej, przedstawiciele terenowi zostali wyposażeni w tablety z opracowanym przez firmę igus oprogramowaniem inżynierskim. Oprócz tego, klienci mogą korzystać z pomocy specjalistycznych zespołów w 16 grupach produktów, a także doradców z 13 branż – od przemysłu motoryzacyjnego i stoczniowego po rolnictwo i przemysł spożywczy. Liczba pracowników firmy wzrosła o 9 procent do 2950 osób, przy czym w celu zapewnienia indywidualnej opieki i konsultacji u klientów zatrudnienie przedstawicieli terenowych zwiększono o 17 procent.
Logistyka: szybkie zamawianie, szybkie dostawy
Z myślą o zagwarantowaniu szybkich dostaw indywidualnych produktów, firma igus znacznie zwiększyła moce produkcyjne oraz zdolności magazynowe w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Dzięki temu klienci z całego świata otrzymują z 14 centrów magazynowych i produkcyjnych dokładnie takie produkty, jakie są im potrzebne do danego zastosowania: zarówno pojedyncze elementy, jaki i kompletne systemy, które na życzenie są montowane bezpośrednio. Codziennie do klientów trafia 20000 różnych wariantów oraz konfiguracji produktów.
Szybsze projektowanie produktów dzięki digitalizacji
Oprócz serwisu i logistyki, digitalizacja znajduje nowe zastosowania także przy projektowaniu produktów. Ze względu na połączenie w sieć, prezentowane na Targach Hanowerskich tworzywa smart plastics zwiększają dostępność urządzeń i instalacji klienta. Inteligentne przewody, prowadniki kablowe oraz łożyska liniowe monitorują podczas pracy swój stan otwierając nowe możliwości prowadzenia proaktywnej konserwacji. Dzięki temu użytkownik nie jest już zaskakiwany przez awarię urządzenia, lecz może z wyprzedzeniem zaplanować wymianę zużytego elementu. Digitalizacja pozwala na opracowywanie nowych rozwiązań, także w dziedzinie niedrogiej automatyzacji. Konfigurator on-line przegubów robolink D pozwala na łatwe konfigurowanie i zamawianie niedrogich podzespołów do robotyki, zawierających modułowe złącza. Dzięki temu, producenci robotów i maszyn mogą budować niedrogie manipulatory, natomiast użytkownicy mogą automatyzować wykonywanie prostych operacji. Na Targach Hanowerskich firma igus prezentuje jako przykład kompletne 6-osiowe ramię robota z nowatorską przekładnią falową z tworzywa sztucznego.
Drukowanie 3D: innowacje w dziedzinie produktów, serwisu i logistyki
Firma igus pokazuje korzyści klientów wynikające z digitalizacji na przykładzie druku 3D. Konstruktorzy mogą teraz wykonywać niedrogie, bezsmarowe i bezobsługowe prototypy, specjalne elementy oraz małe serie wykorzystując sześć różnych filamentów tribologicznych oraz jeden materiał SLS. Firma igus uruchomiła nową stronę internetową usług drukowania 3D, dzięki której klienci mogą jeszcze łatwiej zamawiać elementy drukowane z tworzywa sztucznego. Wykonując zaledwie kilka kliknięć można wczytać plik CAD, wybrać odpowiedni materiał, sprawdzić ceny i bezpośrednio zamówić produkt. Narzędzie on-line jest dostępne na całym świecie, przez co użytkownicy ze wszystkich krajów mogą szybko i za przystępną cenę otrzymać elementy o dużej odporności na ścieranie. Ponadto, w ubiegłym roku dwanaście filii firmy igus zostało wyposażonych we własne drukarki 3D. To pierwszy krok, jak podkreśla Frank Blase.
– Mamy dobrze określony cel, w ciągu najbliższych trzech lat chcemy dla wszystkich kategorii produktów wdrożyć zautomatyzowany proces od konfigurowania on-line aż po wspomaganą cyfrowo produkcję. Musimy w tym celu pokonać trudną drogę, ponieważ nie da się kupić gotowego rozwiązania i większość prac projektowych trzeba wykonać samodzielnie. Dokonaliśmy już znacznych postępów i wiemy, że osiągniemy nasz cel.
Dzięki udoskonalonej, indywidualnej produkcji na masową skalę klienci z całego świata będą mogli jeszcze szybciej, niezawodnej oraz przy mniejszym własnym nakładzie czasu otrzymać każdy produkt z tworzyw motion plastics – idealnie dostosowany do potrzeb oraz wytrzymały.
Autor: IGUS