Praca na wysokości stanowi jedną z najczęstszych przyczyn wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz poważnych urazów. Pracodawcy są prawnie zobowiązani do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Maksymalne bezpieczeństwo często uzyskuje się jednak kosztem wygody pracownika. Czy można te dwie rzeczy pogodzić?
Niebezpieczna praca na wysokościach
Według danych Instytutu Keralla Research w 2014 roku w polskim sektorze pracy na wysokościach działało ponad 80 tysięcy osób. Łącznie ulegli oni 5340 wypadkom, których powodem był upadek z wysokości co najmniej jednego metra.
W zestawieniu GUS-u „Wypadki przy pracy” upadek z wysokości były trzecią najczęstszą przyczyną wypadków w pracy w naszym kraju. Dzieje się tak ponieważ:
- Pracownicy mają niską świadomość zagrożeń związanych z pracą na wysokościach,
- Kary za naruszenie przepisów dot. odpowiedniego wyposażenia są bardzo niskie,
- Osoby pracujące na wysokościach nie stosują się do zaleceń pracodawcy i nie czytają instrukcji bezpieczeństwa,
- Pracownicy nie korzystają lub stosują nieprawidłowo dopasowane środki ochrony indywidualnej, takie jak kaski, czy szelki bezpieczeństwa.
„Wygodna” praca na wysokościach
Dlaczego tak się dzieje? Z jednej strony brak wyobraźni oraz świadomości zagrożenia, wynikającego z nieprzestrzegania lub bagatelizowania zasad BHP w miejscu pracy, Z drugiej zaś problemem może być także…niedostateczna jakość sprzętu.
Jak wynika z badania zrealizowanego dla 3M przez Millward Brown w ramach kampanii „Chroń swój świat”* zaledwie 58% osób pracujących osób deklaruje, że zawsze korzysta z odpowiedniego sprzętu BHP. Co siódma osoba (14%) używa go tylko czasami, a co czwarta (24%) uważa, że taki sprzęt nie jest jej potrzebny. Dodatkowo 3% pracowników nie korzysta ze sprzętu w ogóle.
– W środkach ochrony indywidualnej, z których korzystają pracownicy na wysokościach, istotna jest zarówno kwestia bezpieczeństwa jak i komfortu pracownika. W wielu przypadkach użytkownicy muszą pracować w nich przez całą zmianę, czyli 6 do 8 godzin dziennie, więc często narzekają na dyskomfort z tym związany. Pracownicy potrzebują rozwiązań, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo i nie wpłyną negatywnie na ich pracę – mówi Piotr Mikłaszewicz, Dyrektor Grupy Biznesowej Bezpieczeństwo i Reklama Wizualna 3M Poland.
3M jest światowym liderem w dziedzinie środków ochrony indywidualnej, proponując naukowe rozwiązania chroniące oczy, twarz, drogi oddechowe, czy słuch pracownika.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firma zdecydowała się rozszerzyć swoje portfolio także o rozwiązania chroniące pracowników na wysokościach, poprzez przejęcie światowej spółki Capital Safety i jej marek własnych takich jak DBI-SALA®. Przy wykorzystaniu naukowych technologii 3M, firma chce oferować produkty najwyżej jakości, jednocześnie zwiększając komfort ich używania.
3M nagrodzone przez branżę budowlaną
Rozwiązania 3M do ochrony na wysokościach już zyskują na znaczeniu. Podczas Gali TOPBuilder 2017 branża budowlana doceniła urządzenie samohamowne Nano-Lok™ Edge – produkt dedykowany do ochrony przed upadkiem z wysokości dla każdej grupy osób. Rozwiązanie 3M otrzymało statuetkę TOPBuilder – nagrodę przyznawaną najwyższej jakości produktom i usługom dedykowanym tej branży.
– Dziękujemy za przyznanie tej wyjątkowej nagrody. Nasze rozwiązanie zostało zaprojektowane do mocowania na poziomie stóp do ostrych krawędzi, które bardzo często spotykane są w budownictwie. Ergonomiczna konstrukcja zapewnia łatwość użytkowania i umożliwia bezpośrednie połączenie z większością modeli szelek bezpieczeństwa. Produkt zatrzymuje upadek na kilku centymetrach, co czyni go bardzo skutecznym na niskich wysokościach. Dodatkowo taśma jest zawsze naprężona, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko przypadkowego potknięcia. Obie funkcje są kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa, ale także wygody pracownika – powiedział Tomasz Opioła, Market Development Manager z Działu Bezpieczeństwa Pracy 3M Poland.
Więcej informacji na temat wszystkich produktów środków ochrony indywidualnej 3M znajduje się na stronie internetowej www.chronswojswiat.pl.
Źródło: 3M