Przedsiębiorstwa zainteresowane zwiększeniem wydajności energetycznej powinny zwrócić uwagę na wykorzystanie informacji z faktur za media, zużycie wody, opracowanie strategii redukcji zużycia i wiele innych, małych, ale istotnych rzeczy, przybliżających do sukcesu w tym zakresie.
Koszt energii stanowi zazwyczaj około 30% całego budżetu operacyjnego firmy. Jedna trzecia pieniędzy na jedną fakturę!
Każdy zapewne słyszał o tym, jak modne stały się energooszczędne budynki i zrównoważone praktyki w branży budowlanej, ale czy możliwe jest by stać się „za bardzo eko”? W dużym skrócie – tak. Przedsiębiorstwa nie powinny przesadzać w tych dążeniach, co może doprowadzić do wydania znacznych kwot na niepotrzebne inwestycje.
Jak znaleźć złoty środek? Oto sześć kwestii, które należy dobrze przemyśleć szukając oszczędności energetycznych.
1. Wykorzystanie informacji z rachunków
Wykorzystanie informacji zawartych w fakturach za media pozwoli dobrze zrozumieć, jak zakład wykorzystuje prąd i wodę. Najlepszym sposobem oceny wydajności energetycznej przedsiębiorstwa jest przestudiowanie rachunków z całego roku, co pozwoli zidentyfikować trendy i prześledzić zużycie we wszystkich porach roku. Ważne, by zadać sobie następujące pytania:
· Czy w niektórych miesiącach są piki zużycia, których nie ma w innych?
· Czy w badanych okresach były różnice w funkcjonowaniu firmy?
· Czy można zidentyfikować nieefektywności?
· Jak zakład był eksploatowany w kolejnych miesiącach?
Zdobyte w ten sposób informacje można wykorzystać jako bazę do określenie celów na bieżący rok.
2. Ocena termoizolacji
Termoizolacja to warstwa, która izoluje kontrolowane środowisko wnętrza hali od wpływu środowiska zewnętrznego. Mówiąc o niej, mamy na myśli nie tylko ściany, czyli na przykład płyty warstwowe, ale także okna i drzwi. Słabe punkty w termoizolacji, to jedna z najczęstszych przyczyn nieefektywności energetycznych.
Tak jak mały przeciek może zatopić duży statek, tak na przykład źle zaprojektowane drzwi mogą spowodować zauważalne straty energetyczne. Hermetyczne środowisko hali produkcyjnej to nie tylko redukcja kosztów – to także ochrona przed zanieczyszczeniami i kontaminacją.
Podczas oceny termoizolacji, trzeba wziąć pod uwagę:
· Nieszczelności
· Problemy wynikające z ujemnych temperatur
· Izolację dachu i ścian
Trzeba pamiętać o tym, że największa wymiana cieplna zachodzi przez dach i ściany, dlatego jakość termoizolacji tych elementów ma największy wpływ na wydajność ogrzewania i klimatyzacji.
3. Identyfikacja sposobów zmniejszenia zużycia wody
Przedsiębiorstwa z branży spożywczej zużywają bardzo dużo wody, zarówno tej wykorzystywanej w procesie, jak i tej sanitarnej. Zmniejszenie jej zużycia ma znaczenie szczególnie teraz, gdy rosną ceny zarówno wody, jak i odbioru ścieków.
Oczywiście można szybko wyeliminować drobne nieszczelności węży i rur, jednak naprawdę pokaźne rezultaty daje wprowadzenie zmian w procesie przetwórczym.
Największe marnotrawstwo wody ma miejsce w przypadku wody zużywanej na cele sanitarne. Konieczne jest prześledzenie procesu mycia oraz czyszczenia i rozważenie zastosowania systemów odzysku zużytej wody, by potem wykorzystać ją w miejscach, gdzie nie jest wymagana jej wysoka jakość. Wspomniane modyfikacje i wprowadzenie odpowiednich restrykcji, pozwoli znacząco obniżyć zużycie wody.
4. Opracowanie strategii redukcji zużycia
Przemyśl lokalizację sprzętu. Czynnik ten może mieć znaczący wpływ na długość jego życia. Na przykład, umieszczenie w strefie produkcji sprzętu elektrycznego bez odpowiedniego zabezpieczenia zwykle skutkuje jego awarią. Czy sprzęt tego typu znajduje się w pobliżu „mokrego” procesu lub innego wyposażenia wymagającego intensywnego mycia? A strefy o dużym zapyleniu?Zaniedbania w kwestii sprzętu mogą być bardzo kosztowne, szczególnie jeśli awaria będzie skutkować zatrzymaniem procesu.
5. Optymalizacja oświetlenia
Oświetlenie jest często przyjmowane za coś oczywistego. Włączasz i wyłączasz je każdego dnia, a kiedy ostatni raz pomyślałeś o nim jako o części większego planu użytkowego pomieszczeń?
Szukając sposobów optymalizacji, trzeba mieć świadomość, że konkretne rozwiązania sprawdzają się w konkretnych aplikacjach. Na przykład, oświetlenie LEDowe jest idealne do stosowania w magazynach i halach produkcyjnych, podczas gdy tańsze świetlówki świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach socjalnych. Oceń wiek infrastruktury, lokalizację punktów świetlnych i sterowanie oświetleniem.
Nie wolno poświęcać bezpieczeństwa, na rzecz oszczędności. Przepisy BHP wprost określają minimalną ilość światła w miejscu pracy. Szukając sposób redukcji zużycia energii, jednocześnie trzeba spełniać minimum określone tymi regulacjami.
6. Nie przeciążaj systemu chłodzenia
Przemysłowe systemy chłodzenia mogą odpowiadać za 60% całego zużycia energii. Często, pracują one z pełną mocą, nawet, gdy nie jest to konieczne. Czynniki związane ze sprzętem chłodzącym, mogące mieć wpływ na cały system to:
· Właściwy wybór sprzętu
· Właściwa konfiguracja
· Konserwacja
· Wykorzystanie napędów VFD (zmiennej częstotliwości)
· Właściwe zaprogramowanie systemu sterowania.
Przedsiębiorstwa mogą osiągnąć oszczędności związane z energią poprzez optymalizację pracy systemu chłodzenia, oświetlenia, instalację lepszych drzwi i bram, czy ograniczenie ruchu personelu. Nie zapomnij przeprowadzić inspekcji urządzeń kondycjonujących powietrze umieszczonych na dachu. Oczyszczanie, chłodzenie i osuszanie powietrza pochodzącego z zewnątrz jest samo w sobie wystarczająco drogie.
Ocena i kompleksowa analiza wszystkich tych czynników może się wydawać przytłaczająca, ale perspektywa oszczędności to chyba dobra motywacja. Kompleksowa analiza pozwoli zredukować koszty i ograniczyć ryzyko oraz zwiększyć rentowność.
Autor: Todd Allsup jest wiceprezesem w Stellar.