ABB uruchamia w Chile największą na świecie instalację SVC Light

  Koncern ABB uruchomił w Santiago największą na świecie instalację SVC Light® (statyczny kompensator mocy biernej). Przy tej realizacji ABB współpracowała blisko z firmą Transelec, chilijskim zakładem energetycznym.

  SVC Light to statyczny, synchroniczny kompensator mocy biernej (STATCOM), wysokowydajne urządzenie regulujące moc, wykorzystujące IGBT (bipolarne tranzystory z izolowaną bramką) do stabilizacji napięcia, poprawy jakości energii elektrycznej i bieżącej reakcji na zakłócenia pojawiające się w sieci. IGBT to półprzewodnikowe urządzenia energetyczne zapewniające wysoką wydajność i szybkie przełączanie.

  Zakres regulacji mocy biernej od -65 Mvar pojemnościowej do +140 Mvar indukcyjnej czyni rozwiązanie STATCOM największą instalacją tego typu na świecie.

  Rozwiązanie jest częścią ABB-owksiej rodziny FACTS (elastycznych systemów przesyłu prądu przemiennego), technologii podnoszących wydajność, bezpieczeństwo i elastyczność systemów przesyłowych, technologii stanowiących istotny wkład w rozwój inteligentnych sieci.

  „To najlepszej klasy rozwiązanie, które pomoże zoptymalizować istniejącą energetyczną sieć przesyłową i podnieść niezawodność jej pracy dzięki stabilizacji poziomów napięcia i redukcji ryzyka wystąpienia przerw w dostawie energii elektrycznej,” powiedział Martin Gross, szef biznesu Systemów Sieciowych w Grupie ABB, stanowiącego część dywizji Systemów Energetyki.

  Technologie FACTS pozwalają na dostarczenie większej ilości energii elektrycznej do odbiorców przy minimalnym negatywnym wpływie na środowisko naturalne, obniżając koszty inwestycji i skracając czas implementacji. Zwiększanie przepustowości istniejących sieci energetycznych, pozwala unikać budowania nowych elektrowni i linii przesyłowych. Te technologie rozwiązują również kwestię stabilności napięcia i umożliwiają efektywniejszy przesył energii elektrycznej. ABB jest globalnym liderem w rozwijającym się obszarze technologii FACTS i może się pochwalić około 800 działającymi i znajdującymi się w budowie instalacjami tego typu na świecie.