Atlas Copco – Nowa kontenerowa stacja sprężarkowa ZoneAir XATS 1020

Atlas Copco wprowadza na rynek kontenerową stację sprężarkową ZoneAir XATS 1020 z certyfikatem ATEX dla górnictwa gazowo-naftowego. Oferując pojemność 29 m³/min przy ciśnieniu 10,3 bar, model ten będzie stanowił energooszczędne rozwiązanie w wielu zastosowaniach.

 Stacja sprężarkowa ZoneAir XATS 1020 znajdzie zastosowanie przede wszystkim na platformach wiertniczych i jednostkach pływających FPSO do lakierowania i piaskowania, spalania gazu w pochodniach, testowania odwiertów i zatłaczanie gazu w celu wspomagania wydobycia ropy. Stacja sprężarkowa ZoneAir XATS 1020 to inwestycja długoterminowa, odznacza się bowiem niskim kosztem posiadania, prostą konserwacją i długim czasem pracy bez przestojów dzięki zbiornikowi paliwa ze stali węglowej o pojemności 665 l, który wystarcza na osiem godzin pracy z pełnym obciążeniem.

 

Stacja sprężarkowa ZoneAir XATS 1020 idealnie nadaje się do wynajmowania do sezonowych lub tymczasowych prac przy wydobyciu ropy i gazu. Kontener ze szczelinami dla wózków widłowych ułatwia przewożenie i stawianie na stosie, co zapewnia elastyczność i wszechstronność w miejscu pracy. Klienci wynajmujący sprzęt skorzystają na najnowszej technologii sprężania powietrza Zone 2 i krótkich przestojach dzięki opcjonalnej usłudze serwisowej 24/7 działu wynajmu specjalistycznego firmy Atlas Copco.

 

Napędem stacji sprężarkowej ZoneAir XATS 1020 stanowi silnik Cummins QSM 11 spełniający wymogi Tier 3, który zawiera nowy element śrubowy C190 firmy Atlas Copco. Silnik zawiera wybuchoodporne elementy silnika systemu Pyroban, jak wlotowy zawór zamykający, wlotowy tłumik płomieni, alternator, akumulator chłodnicę spalin chłodzoną wodą, chwytacz iskier i układ sterowania bezpieczeństwem silnika.

 

W stacji sprężarkowej ZoneAir XATS 1020 jest ponadto wbudowany system wykrywania gazu 3GP firmy Pyroban. Jest to niezawodny i prewencyjny system wykrywania gazu, który gwarantuje bezpieczeństwo pracy w strefie zagrożonej wybuchem. Eliminuje on konieczność stosowania i codziennej konserwacji chwytaczy płomieni w spalinach, co pozwala uniknąć przestojów.

 

Stacja sprężarkowa ZoneAir XATS 1020 jest wbudowana w kontenerze DNV spełniającym wszystkie wymagania normy ATEX 94/9/WE dotyczące użycia w 2. strefie zagrożenia. Wszystkie czynności serwisowe są wykonywane z jednej strony, aby ułatwić do nich dojście. Ułatwieniem dla regularnej obsługi są także wytrzymałe filtry powietrza, filtr wstępny paliwa z separatorem wody, łatwo dostępne oryginalne filtry oleju i centralnie umieszczone spusty do pozbywania się cieczy.

 

Inne ciekawe rozwiązania to rozrusznik ze zbiornikami powietrza, zewnętrzny zbiornik paliwa i ręczny zawór odcinający paliwo, dwa wyłączniki awaryjne po przeciwnych stronach kontenera, system wyłączenia platformy oraz łatwy w obsłudze pulpit sterowania w zamykanej na zamek obudowie ze stali nierdzewnej.

 

Firma Atlas Copco oferuje sprężarki Zone 2 o różnych pojemnościach i ciśnieniach zaspokajające dowolne potrzeby klientów. 

www.atlascopco.pl