AUTOMATICA 2010

  W dniach od 8 do 11 czerwca w Monachium odbyły się Międzynarodowe Targi Automatyki i Mechatroniki AUTOMATICA 2010. Ponad 31 tys. odwiedzających ze 114 krajów potwierdziło silną pozycję targów AUTOMATICA na targowym rynku przemysłowej Europy. Wśród ponad 700 wystawców można było spotkać firmy z branż, takich jak: technika montażu i obsługi, robotyka, przemysłowe przetwarzanie obrazu, systemy pozycjonowania, technika napędowa, sensoryka, technika sterowania, technika zabezpieczeń, technika zasilania, oprogramowanie, usługi i usługodawcy, badania i technologia. Odwiedzającymi byli przede wszystkim projektanci, konstruktorzy, pracownicy działów planowania, produkcji, inżynierowie projektów, kierownicy produkcji i dyrektorzy zakładów, pracownicy działów zakupów, dyrektorzy techniczni, przedsiębiorcy, prezesi/dyrektorzy, członkowie zarządów.

  Jak podkreśla Anja Schneider, komisarz targów, AUTOMATICA ma największą ofertę robotyki na świecie. Udział w tegorocznej imprezie wzięło ponad 700 wystawców z 42 państw (m.in. Chin, Francji, Hiszpanii, Izraela, Japonii, Kanady, Korei, Niemiec, Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch), których ekspozycje zajęły ponad 44 tys. m2. Powierzchnia zajmowana przez firmy zagraniczne wynosiła ok. 32%. W tym roku pawilony narodowe wystawiły Włochy oraz Francja. Wśród odwiedzających dominowali oczywiście Niemcy, ale dużo osób przyjechało z Austrii, Włoch, Szwajcarii, Czech, Francji, Słowenii, USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Danii. Aż 88% procent zwiedzających uznało targi Automatica za największe wydarzenie w branży, a 94% podkreśliło wysoką jakość imprezy, natomiast 92% – kompletność oferty prezentowanej na targach.

  Maciej Kaniewski, Project Manager z Robo3DVision, mówi: byłem bardzo pozytywnie zaskoczony, nie spodziewałem się tak dużego zainteresowania. Nie zauważyłem żadnych oznak kryzysu i nawet nie miałem czasu się rozejrzeć. Moja grupa docelowa to integratorzy systemów, z których bardzo wielu było na targach. Sam byłem tu jako zwiedzający w zeszłym roku. W tym roku widzę, że choć liczba wystawców nieznacznie spadła, to jakość targów wzrosła – prezentowane systemy są na dużo wyższym poziomie niż poprzednio.

  Zainteresowanie targami będzie wymagało od nas większego zaangażowania.

  Christen Matthias, Application Engineer z firmy SEW EURODRIVE, Niemcy, pokreślił, że przeprowadzili tutaj bardzo ciekawe dyskusje, usłyszeli wiele konkretnych zapytań o aplikacje, a takich klientów ceni się najbardziej. Zaletą targów AUTOMATICA jest to, że na targi przyjeżdżają tutaj specjaliści. Mam nadzieję, że po targach nazwa SEW będzie nie tylko kojarzona z technologią napędu, ale również z robotyką i automatyką.

  Peter Schmitt, inżynier sprzedaży z Balluff GmbH, Niemcy, mówi: nasza firma pozostaje jako wystawca wierna targom AUTOMATICA od ich początku. W tym roku nasi pracownicy przeprowadzili wiele ciekawych rozmów.

  Jost Rainer, Global Marketing, Bosch Rexroth, Niemcy podkreśla, że AUTOMATICA zapewnia nam platformę do prezentacji kompetencji Rexroth w dziedzinie napędów, kontroli i technologii montażu w jednym miejscu. Z naszego doświadczenia wynika, że zainteresowanie odwiedzających targi koncentruje się na systemach do montażu i systemach monitorowania.

  Rexroth kontynuuje: zainteresowanie związane ze specjalistycznymi prezentacjami w 2010 r. i będzie ponownie uczestniczyć w AUTOMATICA w 2012 r. z jeszcze większym stoiskiem odpowiadającym naszej pozycji na rynku.

  Także pozytywne wrażenia z targów ma Mies Gerald, dyrektor generalny, wiceprezes FANUC Robotics Europe z Niemiec: Po trzech-czterech dniach targów AUTOMATICA mieliśmy już znacznie więcej odwiedzających niż podczas ubiegłorocznych targów i byli to zwiedzający tzw. kwalifikowani, a nasze stoisko było pełne prawie cały dzień. Nasi partnerzy również byli bardzo zadowoleni. Na przykład nasi partnerzy z Portugalii nawiązali bardzo wiele kontaktów i byli w związku z tym pełni entuzjazmu. AUTOMATICA jest miejscem bardzo ważnym dla nas, są to nasze najważniejsze targi. Zostało to potwierdzone, a nasza praca się opłaciła. Mieliśmy dużo gości z Rosji, Europy Wschodniej i krajów Beneluksu. Jakość targów jest wysoka, a nasi partnerzy zgłosili wiele konkretnych pytań na temat szczegółowych rozwiązań.

  Wilfried Eberhardt, Managing Director Sales & Marketing, KUKA Roboter GmbH z Niemiec, powiedział: na naszym stoisku była wyjątkowo duża liczba decydentów z branży produkcji i automatyzacji, z którymi byliśmy w stanie przeprowadzić daleko idące i intensywne dyskusje. Jakość odwiedzających była doskonała. Głównym tematem dyskusji była optymalizacja zasobów, w szczególności oszczędności energii w produkcji.

  Na targach AUTOMATICA po raz pierwszy prezentowana była inicjatywa „Green Automation“. Targi AUTOMATICA razem ze Związkiem Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń z zakresu robotyki i automatyki (VDMA Robotik + Automation) i Fraunhofer Institut Produktionstechnik und Automatisierung (IPA) powołały do życia nową wspólną inicjatywę „Green Automation” (Zielona automatyka). Branża automatyki czuje się odpowiedzialna za politykę środowiska i aktywnie współtworzy wizję „zielonego świata”. Chodzi nie tylko o tworzenie procesów produkcyjnych przyjaznych dla środowiska, ale także w ogóle o torowanie drogi technologiom chroniącym zasoby środowiska dzięki innowacyjnym rozwiązaniom robotyki i automatyki.

  Targom towarzyszyły sympozja i kongresy. Wśród nich konferencja na temat robotyki – ISR 2010 – International Symposium on Robotics. Ponadto Niemiecki Kongres Robotyki 2010, Forum AUTOMATICA: Automation in Dialogue (m.in. referaty pt. „Innowacje w produkcji samochodów”, „Jak będziemy żyć i pracować w 2020 r. i w jaki sposób będzie nam pomagać robot?”, „Robotyka w budownictwie lekkim”, „Zautomatyzowana produkcja energii słonecznej: spojrzenie na praktykę i kwestie dalszego rozwoju”).

  Jak dodaje Anja Schneider, szczególnie mocną stroną targów AUTOMATICA jest ich oferta o przejrzystej strukturze. Idea targów została opracowana w ścisłej współpracy z przemysłem i ze Związkiem Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA). Ich dwuletni cykl odpowiada cyklowi gospodarczemu innowacji i światowych premier.

  Powtórzony został model zastosowany z powodzeniem w poprzedniej edycji: targi AUTOMATICA i targi Intersolar ponownie odbyły się równolegle. Połączenie obu targów specjalistycznych, wiodących w swoich segmentach, wyznacza fachowcom kierunek rozwoju w produkcji. Wykorzystanie energii słonecznej przyjaznej dla środowiska jest możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych urządzeń do produkcji i montażu, które zostały zaprezentowane na targach AUTOMATICA.

  www.automatica-munich.com