Automatyzacja w Myślenicach

  Scandinavain Tobacco zakończył reorganizację zakładów tytoniowych w Myślenicach k. Krakowa. Projekt trwał siedem miesięcy. Prace powierzono firmie Apriso. Jej efektem jest wdrożenie systemu FlexNet (klasy MES).

  System FlexNet umożliwia bieżący podgląd zdarzeń produkcyjnych, dzięki czemu już we wczesnym stadium można wykryć nawet najmniejszy błąd lub natychmiast zareagować na niespodziewane zdarzenia. Z biznesowego punktu widzenia daje to ogromne możliwości – mówi Tadeusz Dyduch, project manager Apriso.

  Scandinavian Tobacco S.A wytwarza ponad 11 mld sztuk wyrobów tytoniowych rocznie. Produkcja jest zróżnicowana i dynamiczna. Odbiorcy z Polski i zagranicznych rynków składają zamówienia na określone wyroby, które często muszą być natychmiast dostarczone.

  – Cały harmonogram zakładu może zaburzyć nawet jedna pomyłka. Dlatego tak ważna jest  bieżąca weryfikacja oraz podgląd procesów logistycznych i produkcyjnych – dodaje Tadeusz Dyduch.

  Sam system ERP, który wcześneij wspomagał w firmie procesy produkcyjne i logistyczne, nie był w stanie zapewnić dostatecznej kontroli, gdyż ze swej definicji przeznaczony jest głownie do planowania zadań i rejestrowania czynności już wykonanych. Ich realizację i bieżącą kontrolę powierzono więc FlexNet, który objął swym zasięgiem magazyn materiałów i magazyny wyrobów gotowych, a także działy jakości i produkcji papierosów.

  Kontrola odbywa się teraz automatycznie i na bieżąco.

  – System FlexNet rejestruje zdarzenia i porównuje je ze wzorcem zapisanym w pamięci, a gdy stwierdzi różnice natychmiast generuje odpowiednią informację  – dodaje Kazimierz Machała,  kierownik Działu Produkcji Scandinavian Tobacco.

  Wybrane zdarzenia są ponadto automatycznie raportowane z systemu Apriso do ERP.

  – Tak szerokie wsparcie, nie tylko od strony planowania, ale też zarządzania i realizacji procesów, dało Scandinavian Tobacco skuteczną kontrolę nad produkcją, logistyką i kontrolą jakości – mówi Tadeusz Dyduch.