Badania i rozwój fundamentem sukcesu przedsiębiorstwa

Bosch obchodzi okrągły jubileusz: dokładnie 50 lat temu, w kwietniu 1965 roku rozpoczął działalność pierwszy instytut badań podstawowych – Instytut badawczy w Berlinie („Forschungsinstitut Berlin“; FIB). 26 zatrudnionych tam pracowników zajmowało się wówczas badaniami w obszarze półprzewodnikowych obwodów scalonych, które dziś odgrywają ważną rolę w wielu dziedzinach działalności Bosch. Załoga berlińskiego instytutu stanowiła zaledwie jeden procent z około 2 600 pracowników, którzy wówczas byli zatrudnieni w działach badawczo-rozwojowych Bosch. Głównym celem prowadzonych 50 lat temu prac było przygotowanie wyrobów do produkcji seryjnej.

Bosch światowym liderem w produkcji czujników MEMS

Prace prowadzone w FIB zainicjowały szereg zmian w firmie Bosch oraz przyczyniły się do rozwoju wielu współczesnych produktów i technologii. Obecnie Bosch jest wiodącym na świecie producentem czujników mikromechanicznych (czujników MEMS), w produkcji których wykorzystuje się materiały półprzewodnikowe. Przedsiębiorstwo wyprodukowało już ponad pięć miliardów sztuk czujników MEMS, które potrafią m.in. wykrywać najdrobniejsze ruchy i przyspieszenia. Są one stosowane w układach wspomagających w samochodach, ale także w smartfonach i opaskach fitness rejestrujących aktywność fizyczną użytkownika. Inne czujniki MEMS optymalizują na przykład skład mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku, zapewniając samochodom niskie zużycie paliwa oraz czystsze spaliny.

Pięć miliardów euro na badania

Innowacyjność, badania i rozwój mają kluczowe znaczenie dla sukcesów Grupy Bosch. Przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 45 600 pracowników w działach badawczo-rozwojowych, w tym ok. 1 300 osób w centralnym dziale badań. Pracownicy na całym świecie rozwijają nie tylko nowe produkty, ale także metody produkcyjne, materiały i oprogramowanie. W ten sposób powstała m.in. metoda wiercenia małych otworów w bardzo twardych materiałach, za którą Bosch wspólnie z partnerami projektu, firmą Trumpf i Uniwersytetem w Jenie otrzymali w 2013 roku Nagrodę Przyszłości (Zukunftspreis) przyznawaną przez prezydenta Niemiec. W 2014 roku Bosch przeznaczył na badania i rozwój prawie pięć miliardów euro. Kwota ta stanowi ok. 10% obrotów. Na całym świecie Grupa Bosch prowadzi ponad 90 placówek badawczo-rozwojowych i tylko w ubiegłym roku zgłosiła do opatentowania ok. 4 600 wynalazków.

Nowy campus badawczy w Renningen

Obecnie ok. 1 200 pracowników Centralnego działu badań i rozwoju wprowadza się do nowego campusu badawczego w Renningen pod Stuttgartem. Bosch zainwestuje w nowy ośrodek badawczo-rozwojowy ok. 310 milionów euro. Renningen stanie się nowym węzłem globalnych działań w obszarze badań i rozwoju, a jego pracownicy będą prowadzić badania nad materiałami, metodami i technologiami oraz opracowywać nowe systemy, komponenty i procesy produkcyjne. W Renningen znajdzie się także miejsce dla kolejnych 500 doktorantów, absolwentów i praktykantów. Oficjalne otwarcie nowego campusu badawczego jest planowane tej jesieni.

Wspomniany wcześniej instytut badawczy w Berlinie dziś już nie istnieje. W latach siedemdziesiątych został włączony do „Technicznego Centrum Badań“, a w 1980 roku stał się częścią Centralnego działu koordynacji badań i rozwoju. Likwidacja placówki oraz jej integracja w strukturach instytucji, która była poprzednikiem dzisiejszego Działu badań i rozwoju Bosch miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych.