Do roku 2016 największy koncern chemiczny na świecie, firma BASF, planuje przeznaczyć kilkaset milionów euro na badania, rozwój i projekty związane z produkcją materiałów akumulatorowych.
W segmencie materiałów akumulatorowych firma BASF posiada obecnie sześć fabryk i pilotażowych zakładów produkcyjnych: w Ludwigshafen (Niemcy), Elyria i Beachwood (Ohio), Baton Rouge (Luizjana), Troy (Michigan) i Suzhou (Chiny); a także sześć placówek R&D: w Ludwigshafen, Beachwood i Independence (Ohio), Rochester Hills (Michigan), Suzhou (Chiny) oraz Amagasaki (Japonia).
Aby wzmocnić swoją pozycję na świecie w tej dziedzinie, w październiku 2013 roku firma BASF ogłosiła plany związane z rozbudową i remontem centrum badawczo-rozwojowego w Beachwood (Ohio). Wartość inwestycji szacowana jest na 25 mln dolarów.
BASF, jako ważny dostawca produktów dla przemysłu akumulatorowego, posiadać będzie placówki badawczo-rozwojowe, które spełniają indywidualne potrzeby klientów na trzech najważniejszych rynkach (w Ameryce Północnej, Europie i Azji). Do 2020 roku firma spodziewa się osiągnąć poziom sprzedaży wynoszący 500 mln euro w segmencie materiałów akumulatorowych.
Aby to osiągnąć BASF, począwszy od założenia jednostki biznesowej Battery Materials w 2012 roku, wdraża strategiczny plan biznesowy, który obejmuje również pozyskiwanie i zawieranie umów licencyjnych z różnymi podmiotami działającymi w obszarach związanych z materiałami katodowymi i elektrolitami, a także wzmacnianie infrastruktury technicznej w zakresie materiałów akumulatorowych oraz dostęp do globalnego rynku.