Będą dotacje na modernizację ciepłownictwa

  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracowuje program wsparcia finansowego dla inwestycji poprawiających efektywność energetyczną ciepłownictwa. Możliwe, że wieloletni budżet programu przekroczy 1 mld zł.

  Budżet całego programu modernizacji ciepłownictwa, który opracowuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ma według informacji Ministerstwa Środowiska wynieść ponad 1 mld zł. Z tego około 300 mln zł ma pochodzić ze sprzedaży przez Polskę jednostek emisji CO2 przyznanych nam na podstawie Protokołu z Kioto ( tzw. jednostki AAU).

  – Z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży jednostek AAU zakłada się dofinansowanie projektów modernizacyjnych w ciepłownictwie w formie dotacji w wysokości do 20 proc. dla projektów o wartości od 10 mln zł do 180 mln zł. Spodziewamy się, że dotacje pochodzące z finalizowanych przez Polskę umów w zakresie handlu emisjami CO2 wspierane będą środkami pożyczkowymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówi Witold Maziarz, rzecznik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  Szczegóły istotne dla przedsiębiorców, czyli kiedy ruszy przygotowywany program wsparcia modernizacji ciepłownictwa, jaki ostatecznie będzie jego budżet, czy jakie będą warunki ubiegania się o dotacje i pożyczki, jak się wydaje nie są jeszcze przesądzone. Już jednak niedługo mogą być znane, bo w przyszłym miesiącu rada nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma rozpatrywać projekt programu modernizacji ciepłownictwa.

  – Na majowym posiedzeniu rada nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpatrzy projekt program modernizacji ciepłownictwa – mówi Witold Maziarz.

  Obecnie więcej wiadomo o samych celach programu niż finansowych zasadach, na jakich będzie funkcjonował. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjaśnia, że przygotowywany program ma na celu wsparcie finansowe modernizacji szeroko pojętych systemów ciepłowniczych. Od modernizacje źródeł ciepła począwszy, przez modernizację sieci, a skończywszy na wymianie ciepłowniczych węzłów grupowych na indywidualne umożliwiające ich dwufunkcyjne wykorzystanie tj. do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz do centralnego ogrzewania.