Biosyntec kupił Zakłady Tytoniowe w Lublinie

  Resort skarbu podpisał w czwartek umowę sprzedaży 70 proc. akcji Zakładów Tytoniowych w Lublinie na rzecz firmy Biosyntec z Paryża za ponad 31,8 mln zł – poinformowało ministerstwo skarbu.

  Francuska firma biotechnologiczna chce zainwestować w Lublinie 100 mln zł, m.in. w uruchomienie produkcji innowacyjnych filtrów do papierosów, ograniczających szkodliwe skutki palenia.

  Na początku grudnia do MSP wpłynęły dwie oferty w sprawie kupna Zakładów Tytoniowych w Lublinie od spółek: Lubelski Chmiel w Lublinie oraz Biosyntec w Paryżu. Najkorzystniejszą ofertę złożyła francuska firma.

  Zakłady w Lublinie specjalizują się w produkcji tytoniu i papierosów. Spółka jest dystrybutorem cygar i cygaretek oraz akcesoriów tytoniowych.

  Udział przedsiębiorstwa w krajowym rynku tytoniu wynosi ok. 20 proc., a papierosów – ok. 0,5 proc. Zakłady sprzedają swoje produkty zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Spółka współpracuje z ok. 100 odbiorcami hurtowymi; dostarcza swoje produkty do ponad 120 punktów.

  Zakłady mają własną sieć Saloników Tytoniowych pod nazwą „Cygaleria”, w których prowadzą sprzedaż m.in. wyrobów tytoniowych. Obecnie jest ich 10 – głównie w Lublinie i okolicznych miastach. Przedsiębiorstwo ma również 100 proc. udziałów w spółce FTK w Krasnymstawie, która zajmuje się kontraktacją, skupem i przerobem tytoniu przemysłowego.