Budownictwo mieszkaniowe i chemia budowlana na plusie

    Najnowsze dane GUS wskazują, że 2016 był dobrym rokiem dla budownictwa mieszkaniowego – w ciągu 12 miesięcy oddano do użytkowania o 10,2% więcej mieszkań niż w 2015 roku. Dobra passa wpłynęła również na rynek chemii budowlanej, który zanotował 10-procentowy wzrost.

    Według najnowszego raportu GUS „Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-XII 2016” od stycznia do grudnia oddano do użytku 162727 mieszkań – był to wzrost o 10,2% w porównaniu do 2015 roku. O 12,0% wzrosła również liczba pozwoleń na budowę (211565 pozwoleń i zgłoszeń projektów budowlanych w 2016 roku), a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – 173932, notując tym samym wzrost o 3,3%.

    Rosnąca liczba inwestycji mieszkaniowych ma silny wpływ na rozwój pozostałych gałęzi budownictwa W przypadku sektora materiałów wykończeniowych wpływ ten jest przesunięty w czasie w porównaniu do bazowych materiałów budowlanych. Produkty takie jak farby czy kleje są stosowane w wykańczaniu wnętrz i budynków. Stąd dla producentów chemii budowlanej najszybciej dostrzegalne będą zmiany związane z liczbą mieszkań oddanych do użytkowania – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma SAT, producenta chemii budowlanej.

    Według raportu agencji badawczej IBP Research rynek produktów chemii budowlanej (w tym m.in. klejów do płytek ceramicznych, systemów dociepleń farb fasadowych) w minionym roku osiągnął łączną sprzedaż rzędu 3,8 mld zł netto, co oznacza wzrost o 10% w porównaniu do roku 2015.

    Źródło i zdjęcie: Wills Integrated