Cywilna część HSW ostatecznie przejęta przez chiński koncern LiuGong

    Podpisana została ostateczna umowa sprzedaży cywilnej części HSW (I Oddział) chińskiemu koncernowi Guangxi LiuGong Machinery. Kwota transakcji nie została podana. Od środy I Oddział HSW będzie działał jako Liugong Machinery Poland.

    Jak poinformował PAP we wtorek późnym wieczorem pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto, umowa została spisana w formie aktu notarialnego.

    Podpisanie ostatecznej umowy sprzedaży było możliwe po spełnieniu warunków zapisanych w umowie warunkowej, która była podpisana na początku stycznia. Jednym z warunków było wpłacenie przez inwestora pieniędzy za polską spółkę. Pieniądze wpłynęły na konto, zatem można było podpisać umowę ostateczną – dodał Kopyto.

    Przejęcie HSW to jak dotychczas największa chińska inwestycja w Polsce.

    Cieszę się, że udało dopiąć się tę transakcję. Za nami ponad dwa lata negocjacji, przygotowania kilkuset stron umów, zaś przed nami dobre perspektywy dla obu firm: LiuGong i HSW – powiedział prezes HSW Krzysztof Trofiniak.

    Jego zdaniem, ten model prywatyzacji, który udało się zrealizować w Stalowej Woli, jest unikalny. – Polega on na zrównoważeniu interesów wszystkich zainteresowanych stron: od zaspokojenia potrzeb załogi i związków zawodowych, po interesy miasta i gospodarki regionu – ocenił Trofiniak.

    Środki pozyskane z transakcji Huta przeznaczy na unowocześnienie produkcji zbrojeniowej i umocnienie swojej pozycji jako polskiego lidera w branży produkcji zbrojeniowej. Obecnie przychód z produkcji wojskowej i kooperacyjnej HSW przekracza 300 mln zł.

    Prezes HSW podkreślił, że w ubiegłym roku spółce udało się zwiększyć sprzedaż maszyn budowlanych na rynku krajowym o 30 proc., a na eksport o 27 proc.

    Dzięki temu mogliśmy wynegocjować dobrą cenę i dobre warunki sprzedaży. Niemniej dzisiejszy rynek maszyn budowlanych jest bezwzględny; bez zaplecza takiej firmy jak LiuGong maszyny ze Stalowej Woli, za trzy lub pięć lat wypchnięte zostałyby z rynku. A tak, mają szansę na tych rynkach istnieć i wygrywać z najlepszymi, zachodnimi koncernami – dodał Trofiniak.

    Prezes HSW zadeklarował, że będzie trzymał kciuki za nową spółkę.

    Guangxi LiuGong Machinery należy do 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach. Zatrudnia na całym świecie ok. 13 tys. pracowników. Rocznie produkuje 60 tys. maszyn.

    Natomiast HSW zatrudnia ponad 2,1 tys. osób, z czego ok. 1,2 tys. pracuje w I Oddziale HSW. Cywilna część huty specjalizuje się w produkcji ciężkiego sprzętu budowlanego: spycharek, układarek rur, ładowarek kołowych i koparko-ładowarek. Poza sprzedażą na rynek krajowy, produkty HSW były lub są eksportowane do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach.

    www.onet.pl