Ekonomiczna automatyzacja w ograniczonej przestrzeni montażowej. Aby zapewnić łatwe wprowadzenie do automatyzacji, firma igus wprowadziła nowy dwuwałowy silnik krokowy do swojej szerokiej oferty technologii liniowej drylin. Motor może być używany do napędzania dwóch osi liniowych jednocześnie. Innym możliwym zastosowaniem jest instalacja ręcznego pokrętła na drugim wale napędowym, dzięki czemu użytkownicy mogą ręcznie obracać silnik w sytuacjach awaryjnych, czy też ręcznie kalibrować pozycję zerową.
Jeśli w technologii napędowej wymagana jest precyzja i kontrolowane ruchy, silnik krokowy jest idealnym narzędziem, ponieważ pozwala na osiągnięcie pożądanej pozycji z zachowaniem najwyższej dokładności. Jest to szczególnie ważne w przypadku zastosowań w dziedzinie automatyzacji, na stacjach transportowych i w przypadku regulacji formatu. Po raz pierwszy firma igus, specjalizująca się w technice napędowej, zaprezentowała dwuwałkowy silnik krokowy dla swoich systemów liniowych drylin. Silnik ten charakteryzuje się wszechstronnością i wydajnością. Silnik krokowy z podwójnym wałem jest specjalnym typem silnika krokowego, który posiada dwa wały wyjściowe. „Taka konstrukcja zapewnia większą elastyczność w łączeniu i napędzaniu komponentów mechanicznych”, wyjaśnia Radosław Sobociński, Manager Produktu drylin E w igus. „Możemy teraz napędzać dwa elementy mechaniczne, jak na przykład dwa równoległe napędy liniowe, za pomocą tylko jednego silnika”. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale także obniżyć koszty, ponieważ silnik jest dostępny w tej samej cenie, co zwykły silnik krokowy — a użytkownik nie musi kupować dodatkowego systemu sprzęgającego układy.
Jeden silnik, trzy funkcje
W przeciwieństwie do konwencjonalnych układów dwuosiowych, gdzie silnik jest instalowany z boku i może powodować problemy z zajmowaną przestrzenią, silnik krokowy z podwójnym wałem znajduje się pomiędzy dwoma osiami liniowymi, optymalnie wykorzystując dostępną przestrzeń montażową. Kolejną zaletą silnika krokowego z podwójnym wałem jest możliwość zamontowania pokrętła ręcznego na drugim końcu wału. Umożliwia to ręczne obracanie silnika, dzięki czemu użytkownik może samodzielnie ustawić punkt zerowy osi liniowej. Co więcej, w przypadku samohamownej śruby pociągowej można ręcznie wyregulować jej pozycję, obracając pokrętło, na przykład w przypadku awarii zasilania. Jest to szczególnie ważne w obszarach takich jak wejścia lub drzwi. Oprócz silników krokowych, igus oferuje w swoim sklepie internetowym silniki EC/BLDC i DC, których ceny zaczynają się już od 200 PLN. Przeznaczone do nich kontrolery igus o nazwie „dryve” dostępne są w cenie od 350 PLN. Wbudowane intuicyjne oprogramowanie jest bezpłatne. Dostępne są również zaawansowane sterowniki z interfejsem BUS i wbudowanym webserwerem..
Więcej informacji o nowym silniku igus można znaleźć na stronie:
drylin® E — nowości 2023 — silniki krokowe z podwójnym wałem (igus.pl)