Ekstremalna prędkość i wysoki stopień czystości

Coraz więcej gałęzi przemysłu korzysta z obrabiarek wyposażonych we wrzeciona szybkoobrotowe . Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest uzyskanie współczynnika prędkości rzędu 2 mln lub większego.

W przypadku takich wrzecion środki smarowe w sprayu są preferowane z uwagi na ich niezawodność, nawet przy wyjątkowo wysokich prędkościach pracy urządzenia. Właśnie z myślą o tak trudnych zastosowaniach firma Klüber Lubrication opracowała nowe oleje syntetyczne do wrzecion. Oleje polialfaolefinowe, należące do serii Klübersynth FB, posiadają klasy czystości 15/13/10 i są dostępne w wersjach o lepkości ISO VG 32, 46 oraz 68.

Wydajność oleju Klübersynth FB 4-68 została zbadana przy zastosowaniu bardzo wysokiego współczynnika prędkości, tj. 2,52 x 106 mm/min dla odpowiedniego wrzeciona szybkobieżnego udostępnionego przez Werkzeugmaschinenlabor WZL w RWTH Aachen (Niemcy).

W przypadku producentów oryginalnego sprzętu oraz operatorów obrabiarek, którzy wymagają nie tylko maksymalnej wydajności oleju, ale także wysokiego stopnia jego czystości, środek Klübersynth FB na pewno warto wziąć pod uwagę.