W dniach 11-13 września 2018 roku w Bielsku-Białej odbyła się 31. edycja Energetab – targów nowoczesnych urządzeń, aplikacji i technologii dla przemysłu energetycznego. To jedno z najistotniejszych wydarzeń dla branży, dlatego nie zabrakło zarówno międzynarodowych jak i rodzimych wystawców.
Z biegiem lat nie gaśnie zainteresowanie targami Energetab. Wciąż oferują one największy w Polsce przegląd produktów oraz możliwość spotkania wiodących przedstawicieli sektora elektroenergetycznego. W tym roku organizator, czyli ZIAD Bielsko Biała SA, gościł aż 712 wystawców z 23 krajów Europy, Stanów Zjednoczonych oraz Azji. Wśród nich po raz kolejny była gdańska firma ATM Lighting, producent przemysłowych opraw oświetleniowych.
– Jesteśmy na Energetab od 7 lat. To dla nas znakomita okazja na pochwalenie się produktami, opowiedzenie o nich nieco bardziej szczegółowo. Kontakt bezpośredni najlepiej się w tym przypadku sprawdza. Ale nie zapominajmy, że targi to również możliwość spotkania z odbiorcami, a także z konkurencją i partnerami biznesowymi. Rozmawiamy, podpatrujemy co nowego wymyślili inni, chwalimy się naszymi osiągnięciami. To świetny sposób na podtrzymanie kontaktów z branżą. Taka wymiana doświadczeń nierzadko ewoluuje w nowe projekty. Wracamy z Energetabu bogatsi w wiedzę i naładowani energią – opowiada Adam Pogorzelski z firmy ATM Lighting.
Program targów zakładał warsztaty, prezentacje promocyjne wystawców oraz konferencje. A to wszystko na ponad 35 tys. m2 powierzchni wystawienniczej. Odwiedzający i wystawcy poruszali się w obrębie wielofunkcyjnej hali jak również w pawilonach namiotowych i na terenach otwartych, gdzie królowały ekspozycje wielkogabarytowe. Wśród wszystkich eksponatów znalazły się m.in. urządzenia rozdzielcze wysokich i niskich napięć, odnawialne źródła energii, układy automatyki, sterowania, pomiarów i diagnostyki, podnośniki i specjalne pojazdy dla energetyki oraz oprawy oświetleniowe.
Adam Pogorzelski, Dyrektor Operacyjny ATM Lighting przyznaje, że największym zainteresowaniem cieszyły się ich produkty dedykowane branży górniczej, offshore czy chemicznej. Wprowadzone na rynek w 2015 roku oprawy przeciwwybuchowe z serii EXL, a następnie w 2017 serii EXF cechuje przede wszystkim wysoka odporność zarówno na czynniki chemiczne jak mechaniczne, szeroki zakres temperatur i wysoka sprawność. – W tym roku pokazujemy przede wszystkim oprawy przeciwwybuchowe przeznaczone do stref zagrożonych wybuchem. Premierę miały już na targach w poprzednich latach, ale wciąż są hitem i naprawdę cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, z czego jesteśmy niezmiernie dumni. Osoby odwiedzające nasze stoisko często pytały także o nasze oprawy wandaloodporne przeznaczone do montażu w tunelach, wiatach i na peronach kolejowych. Zgodnie z założeniami, zwiedzający docenili również nasze produkty dedykowane do pracy w wysokich temperaturach, nawet +75°C, czy oprawy oświetleniowe dla przemysłu spożywczego i hodowli zwierząt. Ponadto, wielu gości targowych wzięło udział w corocznym evencie jaki zorganizowaliśmy pierwszego dnia. Zabawa polegała na wrzuceniu swojej wizytówki do kuli i losowaniu wygranych. Myślę, że była to dosyć prosta forma, ale chyba to właśnie przekonało tak wiele osób do wzięcia w niej udziału – oczywiście oprócz nagród rzeczowych – dodaje Adam Pogorzelski podkreślając, że firma uznaje tegoroczną edycję Energetabu za bardzo udaną i z pewnością pojawi się w Bielsku-Białej jesienią przyszłego roku.
Targom towarzyszyła ciesząca się sporym zainteresowaniem konferencja prasowa Bezpieczna aparatura elektryczna niskiego napięcia. Najwięcej obserwatorów przyciągnęła jednak środowa konferencja Rozwój partnerskich relacji pomiędzy inwestorem a wykonawcą w energetyce, która miała na celu zbliżenie perspektyw zamawiającego i wykonawcy. Branża dąży bowiem do ograniczenia konfliktów i zapewnienia sprawnej realizacji inwestycji. W związku z tym podkreślano nie tyle chęć do ograniczenia konkurencyjności w sektorze energetycznym, co raczej konkurowanie podmiotów o podobnym potencjale.