Euchner – System kontroli dostępu EKS Light FSA

System kontroli dostępu EKS Light firmy EUCHNER składa się z dwóch podstawowych komponentów: klucza elektronicznego z transponderem RFID oraz adaptera ze zintegrowanym czytnikiem. System EKS Light został zaprojektowany głównie z myślą o mniejszych, zdecentralizowanych aplikacjach, umożliwiając kontrolowany dostęp do pojedynczych maszyn, jak i całej instalacji. Nowa wersja systemu FSA (for safety applications) została opracowana w celu ograniczenia manipulacji przy osłonach bezpieczeństwa.

 

System kontroli dostępu funkcjonuje prosto – każdy użytkownik otrzymuje klucz elektroniczny EKS z określonym poziomem dostępu i autoryzacji, który jest wymagany do uzyskania dostępu do obiektu bądź maszyny zabezpieczonej przez EKS Light FSA. Jeśli klucz elektroniczny jest ważny, zintegrowany układ kontrolny umożliwia dostęp zgodnie z określonym poziomem.

Nowa wersja FSA systemu EKS Light została specjalnie opracowana w celu rozwiązania powszechnego problemu manipulacji przy osłonach bezpieczeństwa, dlatego urządzenie zostało wyposażone w funkcję wyboru trybu działania. Użytkownikowi zostają przypisane przez EKS prawa dostępu, a następnie dokonuje on wyboru żądanego trybu pracy przy użyciu dodatkowego wyposażenia, takiego jak przełączniki czy ekrany dotykowe. Wyszkolony personel posiada szczególne uprawnienia do przeprowadzania krytycznych ustawień i prac konserwacyjnych w trybie działania specjalnego.

Wersja FSA posiada dodatkowe przełączane wyjścia półprzewodnikowe, które można wykorzystać do wygenerowania sygnału bezpiecznego wyłączenia. Dzięki takiej charakterystyce urządzenie EKS Light FSA może być stosowane zgodnie z wymogami trzeciej kategorii bezpieczeństwa określonej w normie EN 13849-1. Powrót urządzenia do bezpiecznego trybu działania następuje po usunięciu klucza elektronicznego.

Podobnie jak wszystkie inne adaptery kluczy elektronicznych firmy Euchner, również EKS Light FSA został specjalnie zaprojektowany do użytku przemysłowego. Oprócz wysokiego stopnia ochrony (IP 67), charakteryzuje się wytrzymałą, kompaktową konstrukcją i możliwością umieszczenia klucza elektronicznego w instalacji w trakcie pracy. System EKS light FSA pojawi się na rynku latem 2011.

www.eltron.pl