Fabryki Toyoty podnoszą się po kataklizimie

    Japoński gigant wraca do sił szybciej, niż przewidywano i już w przyszłym miesiącu zakłady Toyoty w Polsce i Europie będą pracować z pełną wydajnością.

    Toyota liczy straty po tsunami. Już nie jest liderem (11-05-11, 20:26) Toyota notuje spadek zysku netto o 77 proc. (11-05-11, 09:18) Toyota wciąż odczuwa skutki tsunami. Pełna produkcja pod koniec roku (23-04-11, 01:00) Tsunami doszło do fabryki Toyoty w Jelczu-Laskowicach (14-04-11, 01:00) Od czerwca wszystkie fabryki Toyoty w Europie będą pracować z taką samą wydajnością jak przed marcowym trzęsieniem ziemi i tsunami w Japonii, a już od połowy maja przywrócono normalną produkcję aut Yaris we francuskich zakładach – ogłosił we wtorek japoński koncern. W maju Toyota ograniczyła o połowę produkcję większości swoich zakładów – także fabryki silników Diesla w Jelczu-Laskowicach – z powodu niedoboru części od japońskich kooperantów, którym żywioł wyrządził szkody. – Pragnę podziękować naszym kooperantom za ogromy wysiłek, który podjęli, aby ustabilizować sytuację po trzęsieniu ziemi w Japonii – powiedział Didier Leroy, prezydent Toyota Motor Europe.

    W kwietniu szef japońskiego koncernu Akio Toyoda zapowiadał, że fabryki koncernu na całym świecie mogą powrócić do normalnej działalności dopiero pod koniec roku. Jednak obecnie Toyota informuje, że zakłady koncernu w Japonii wracają do normalnej produkcji szybciej, niż zakładano i już wkrótce kierowcy w Japonii będą odbierać w normalnym terminie auta zamówione u dilerów Toyoty.

    Także amerykańska filia Toyoty poinformowała, że w czerwcu tamtejsze fabryki koncernu będą wykorzystywać co najmniej 70 proc. swojego potencjału ograniczonego w maju do 30 proc.