Faulhaber – Najmniejszy na świecie silnik bezszczotkowy ze zintegrowanym kontrolerem ruchu

Innowacyjny, bezszczotkowy silnik prądu stałego 2232/2250…BX4 CSD/CCD dołączył do dobrze znanej rodziny napędów BX4. 22-milimetrowy moduł pozwala zaliczyć ten napęd do najmniejszych tego typu urządzeń na świecie, posiadających zintegrowany kontroler ruchu.

Napęd, pomimo niewielkich rozmiarów, łączy w sobie wszystkie zalety rodziny BX4: długą żywotność, wysoki i stały moment obrotowy (bez „zacięć”) oraz brak elementów przywierających. Cechy te sprawiają, że nowe napędy idealnie sprawdzają się w precyzyjnych zastosowaniach, w takich branżach jak robotyka, automatyka, technologie medyczne, przemysł lotniczy czy maszyny specjalnego przeznaczenia.

Napędy wykorzystują sprawdzony system kontroli ruchu firmy FAULHABER. Dzięki swojej kompaktowej konstrukcji o stałej średnicy i współpracy z wieloma rodzajami przekładni, doskonale sprawdzają się one w wielu różnych zastosowaniach. Napędy te posiadają złącze szeregowe RS232 oraz interfejs CAN i są konfigurowane za pomocą programu FAULHABER Motion Manager 4.4. Cechy, którymi charakteryzują się nowe silniki bezszczotkowe, rozszerzają skalę ich zastosowań – zakres temperatur pracy zawiera się w przedziale od – 25oC do + 85oC; maksymalne, dopuszczalne termicznie, ciągłe natężenie prądu wynosi 0,69 A, a płynna regulacja prędkości jest możliwa w zakresie od 5 do 8000 obr/min. Oprócz tego urządzenia te są dostępne – na zamówienie – z indywidualnie dopasowanym oprogramowaniem.

Wszystkie silniki ze zintegrowaną elektroniką mają automatyczne ograniczenia ciągłych i szczytowych wartości natężenia prądu w celu ochrony urządzenia i komponentów elektronicznych. Opcjonalnie dostępne jest zasilanie silnika i układów elektronicznych z oddzielnych źródeł zasilania.

Nowe napędy oferowane sa w dwóch wariantach długości: 32 i 50 mm, zasilane są prądem stałym o napięciu 24 V. Ich cechą charakterystyczną jest niemal liniowy wzrost momentu obrotowego wraz z prędkością oraz doskonały stosunek wartości momentu obrotowego do wymiarów urządzenia (od 18 do 35 mNm).