Fiat Auto Poland: ruszyła taśma w Tychach

    Fiat Auto Poland: ruszyła taśma w Tychach

    We wtorek rano ruszyła linia produkcyjna fabryki Fiat Auto Poland w Tychach. W czwartek taśma stanęła gdy zabrakło szyb dostarczanych z fabryki szkła Pilkington w Sandomierzu, która została zagrożona powodzią. Problem dotyczył zarówno samej fabryki, jak i transportu szyb. Drogi dojazdowe zostały zalane.

    Dziś wiadomo już, że fabryka w Sandomierzu została uratowana więc będzie można wznowić produkcję i dostawy. Fabryka Fiata w Tychach mogła ruszyć bo już w niedzielę i poniedziałek otrzymała zapas szyb z Pilkingtona, który powinien wystarczyć do czasu uruchomienia regularnej produkcji i dostaw z Sandomierza – powiedział Bogusław Cieślar z Fiat Auto Poland.

    Nie ma mowy o rozruchu czy wolniejszym rytmie zakładu w Tychach, wynika ze słów przedstawiciela FAP. Taśma była „pod parą” – ludzie po prostu przyszli na poranną zmianę i zabrali się do pracy. W czasie kilku dni „postojowego” załoga prowadziła prace remontowe lub odbywała szkolenia. Straty powstałe w wyniku przestoju firma spróbuje nadrobić w godzinach nadliczbowych, bo prędkości linii podnosić się nie da.

    W Tychach produkowane są modele Fiata: 500, Panda oraz model Ka – dla Forda. Codziennie z linii zjeżdża tu ok. 2300 samochodów. Fabryka zatrudnia 6,5 tys. pracowników nie licząc ludzi z firm kooperujących, a mających siedziby na terenie zakładu w Tychach. Mimo, że fabryka leży w strefie objętej zagrożeniem powodziowym (pogranicze Tychów i Bierunia) „wielka woda” nie zagroziła jej bezpośrednio. Były natomiast problemy z dostawami komponentów i dojazdami pracowników zwłaszcza z zalanych terenów.