Hannover Messe 2017: niemiecka firma SCHUNK zdobywa nagrodę „Hermes”

Tegoroczną nagrodę „Hermes” zdobyła niemiecka firma SCHUNK GmbH & Co. KG. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych nagród technologicznych na świecie, zaś firma SCHUNK to światowy lider w produkcji innowacyjnych systemów chwytakowych. SCHUNK to rodzinna firma licząca się na globalnym rynku. Nagroda została wręczona podczas ceremonii otwarcia 23. targów Hannover Messe, przez ministra ds. Edukacji i Rozwoju, Johanna Wanka.

„Wielokrotnie nagradzane rozwiązania firmy to te bazujące na ścisłej współpracy ludzi i robotów – niemal podstawowe obecnie „smart” narzędzia. Zatem, laureat nagrody niemal idealnie wpasowuje się tegoroczny motyw targów w Hanowerze – rozwój platformy Industrie 4.0” powiedział dr Jochen Kockler, członek zarządu Deutche Messe, odpowiedzialny również za Hannover Messe.

Chwytak współpracujący JL1 produkcji SCHUNK to inteligentny, modułowy system, zdolny do bezpośredniej interakcji i komunikacji z operatorem. Zintegrowane systemy czujników skutecznie monitorują otoczenie, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Moduł jest w stanie uchwycić, utrzymać oraz operować obiektami prawie każdego kształtu. Palce chwytaka są w stanie zmierzyć siłę chwytającą, a dzięki czujnikom dotyku ich działanie jest wysoce elastyczne i łatwo dostosowujące się. Zestaw czujników zawiera również dwie kamery, skanujące otoczenie w trzech wymiarach i pomagające w wykrywaniu przeszkód.

Powyższe, to zapewne tylko niektóre z powodów, dla których jury nagrodziło firmę SCHUNK nagrodą „Hermes” z jakich JL1 wywarło wrażenie na jury konkursowym „Hermes”, pod kierownictwem dr Wolfganga Wahlstera, dyrektora generalnego Niemieckiego Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją (DFKI). Samouczące się systemy chwytakowe firmy SCHUNK idealnie nadają się do wysoce elastycznych środowisk produkcyjnych, w ramach standardu Industrie 4.0, gdzie bardzo częsta jest praca ludzi i robotów w bliskiej odległości od siebie.

„Bezpieczna i pozbawiona barier współpraca ludzi i robotów w ramach Industrie 4.0, produkcja wysoce różnorodnych komponentów, krótkie serie produkcyjne, częste przezbrajanie (zmiany oprzyrządowania) – to wszystko jest wykonalne tylko wtedy, gdy każda część systemu produkcyjnego jest inteligenta niemal do poziomu podstawowych efektorów. JL1 produkcji SCHUNK to doskonały przykład nowoczesnego, inteligentnego rozwiązania – dlatego właśnie przyznaliśmy pierwsze miejsce” wyjaśnia dr Wahlster. 

Oprócz SCHUNK, w tegorocznej edycji „Hermesa” nominowano następujące firmy: AGS-Verfahrenstechnik GmbH (Stade, Niemcy), Augumenta (Oulu, Finlandia), Linz Center Mechatronics (Linz, Austria) i Noonee AG (Zurych, Szwajcaria). Zwycięskie oraz wszystkie nominowane projekty i produkty są wystawiane na stosikach odpowiednich firm w famach targów HANNOVER MESSE, w dniach 24-28 kwietnia. Dodatkowo, szczegółowe informacje na temat produktów są zawarte w prezentacji „tech transfer – Gateway2Innovation” wyświetlanej w hali 2. Specjalna prezentacja, wygłoszonazostanie w poniedziałek, 24 kwietnia (11:30 – 12:10), przez ministra Johanna Wanka oraz dr Wahlster.

Źródło: Deutsche Messe AG