HaPeS 2014

  W dniach 21-23 października odbyły się zdaniem odwiedzających specjalistów największe i jedyne, tak branżowe w Polsce Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania i Napędów HaPeS 2014

  Najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia i podzespoły wykorzystywane w rynku techniki płynowej, prestiżowe nagrody i wyróżnienia, fachowe wykłady i warsztaty oraz licznie odwiedzający specjaliści   – to atuty zakończonych właśnie w Katowicach targów hydrauliki, pneumatyki, sterowań i napędów HaPeS.

  10.  edycja zgromadziła na ponad 5 tys. m kw. 130 firm z Anglii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Grecji, Hiszpanii, Finlandii, Francji, Niemiec, Słowacji, Szwajcarii, Tajlandii, Turcji, USA, Włoch i Polski. Targi odwiedziło ponad 2 tys. osób z branży.  

  Obecne były firmy, które współtworzą HaPeS od początku istnienia – to Ponar Wadowice S.A., Ponar Silesia, RDL Hydraulics Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o., Bibus Menos Sp. z o.o., Parker Hannifin Sales Poland Sp. z o.o., Tubes International Sp. z o.o., Centrum Produkcyjne Pneumatyki “Prema” S.A., Hydropress Centrum Hydrauliki Siłowej, Madejski Sp J., PHS „Hydrotor” S.A.,Bondioli & Pavesi Sp. z o.o., Bulmach Sp. z o.o., Fabryka Aparatury Elektromechanicznej „FANINA” S.A., GS Hydro Sp. z o.o., Hansa-Flex Sp. z o.o., Schwer Fittings Sp. z o.o., Siti-Pol Sp. z o.o., Hydac Sp. z o.o.

  Wystawie towarzyszyły konferencje i warsztaty prowadzone przez autorytety z branż oraz wiele mniej formalnych, ale równie ważnych spotkań wystawców z ich klientami. Pierwszego i drugiego dnia odbyła się konferencja przygotowana specjalnie z okazji dziesiątego jubileuszu targów pt. „20 lat Targów HaPeS – istotnym czynnikiem rozwoju technologii i rynku techniki płynowej” poprowadzona przez fachowców Korporacji Napędów i Sterowań Hydraulicznych i Pneumatycznych z Wrocławia. Wydarzeniu przewodniczył Pan Henryk Chrostowski, który katowicki HaPeS wspiera od początku istnienia.  Organizator nie zapomniał o studentach i uczniach szkół profilowanych – przyszłych inżynierach, których – przy współpracy z FairExpo wystawcy zachęcali do składania CV i rozmów na temat zawodowej kariery u najlepszych. Dla nich odbyły się warsztaty projektowania układów hydraulicznych. 

  Prestiż targom nadały liczne nowości i premiery produktowe, wśród których w ramach rozstrzygniętego konkursu, organizowanego wspólnie z miesięcznikiem ”Napędy i Sterowanie” wybrano najlepsze rozwiązania nadając im tytuł PRODUKT HaPeS. Wśród nagrodzonych i obdarowanych złotymi medalami i statuetkami znaleźli  się w kategorii Nowe Maszyny i Technologie Bosch Rexroth Sp. z o.o. za siłownik elektromechaniczny EMC HEAVY DUTY (EMC-HD), Hektos Sławomir Pokraka za pompę hydrauliczną dwukierunkową typu Xpi, Centrum Produkcyjne Pneumatyki „Prema” SA za blok przygotowania sprężonego powietrza G1 typu „Górnik”. W kategorii Poprawa Bezpieczeństwa zwyciężył Ponar Wadowice SA za rozdzielacze typu WE6_M, WE10_M, WEH16_M, WEH22_M z sygnalizacją przesterowania suwaka, Parker Hannifin Sales Poland Sp. z o.o za EO-3 – system łączników z wizualną kontrolą poprawności montażu oraz firma Gates Europe za złączkę iLock. W kategorii  Napędy i Silniki jury przyznało pierwsze miejsce firmie Hafner Pomagier – Trzebuchowscy Sp.J. za siłowniki pneumatyczne D80-D160 z wewnętrznymi zaworami krańcowymi, Bibus Menos Sp. z o.o za aplikację demonstracyjną – badanie przepływu zaworów dławiąco-zwrotnych, firmie Biuro Handlowe „Kurant Trade” Krzysztof Kurant za siłownik testowy serii 326 Premium w jakości Servofloat firmy Hanchen. W Kategorii  Systemy Automatycznego Sterowania Procesami z Udziałem Pneumatycznych i Hydraulicznych Elementów Wykonawczych nagrody otrzymali Amet SC Jan Kawiak, Wiktor Kuśnierz za stanowisko prezentacyjne innowacyjnego zasilacza hydraulicznego z korpusem, Multiprojekt za cewkę zaworu pneumatycznego o mocy poniżej 1W, Ponar Wadowice SA za zawór redukcyjno – przelewowy proporcjonalny iskrobezpieczny IWZCDE4. W ostatniej, piątej kategorii Urządzenia Pomiarowe i Czujniki najlepszą okazała się firma Pepperl+Fuchs Sp. z o.o. za czujnik F31K2 do wykrywania położenia zaworu, Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o. za wskaźnik poziomu cieczy serii HCK-GL, Pepperl+Fuchs Sp. z o.o. za system pozycjonowania PGV. Jury konkursowemu przewodniczył Pan Antoni Kalukiewicz  dziekan  wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH.   

  Za wieloletnią współpracę i nieocenioną pomoc uhonorowano wieloletnich wyżej wymienionych wystawców, od lat współpracujące magazyny branżowe, CETOP Europejski Komitet ds. Hydrauliki i Pneumatyki, Korporację Napędów i Sterowań Hydraulicznych i Pneumatycznych, Stowarzyszenie Inżynierów Techników i Mechaników Polskich oraz Panią Izabelę Tarasewicz z Hydrauliki i Pneumatyki.

  Organizator, Centrum Targowe FairExpo zaprasza do Katowic na kolejne Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania i Napędów HaPeS w nowej odsłonie w dniach 18-20 października 2016 roku.