Higieniczne posadzki przemysłowe. Nowy raport od firmy BASF

Posadzki w zakładach spożywczych muszą spełniać przede wszystkim restrykcyjne wymagania higieniczne. Liczy się też ich trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Właściwy projekt i wykonanie pozwolą ograniczyć nie tylko ryzyko skażeń, ale także wypadków i strat. Czy posadzka może być równie higieniczna, co stal nierdzewna? Jak ją aplikować, by uniknąć długich przestojów w produkcji? Najlepsze praktyki w tym zakresie można znaleźć w raporcie „Higieniczne posadzki przemysłowe”, przygotowanym przez ekspertów Master® Builders Solutions firmy BASF.

Wysokiej jakości posadzki potrafią przetrwać nawet 30 lat, mimo wymagających warunków, jakie panują w zakładach przemysłu spożywczego. Należy jednak zadbać o właściwy wybór materiału, dobry projekt i finalnie – fachowe wykonanie. Taka inwestycja zaprocentuje bezpiecznym użytkowaniem, łatwą konserwacją i oszczędnością na naprawach.

Posadzka dla branży

Jakie funkcje musi spełniać posadzka w halach produkcyjnych? Musi zapewniać bezpieczne warunki pracy, łatwość w utrzymaniu czystości i niezbędną higienę. Przy wyborze rozwiązania zwracajmy uwagę, czy posadzka jest wykonana z nieprzepuszczalnego materiału. Warto również szukać producenta, który posiada niezależne atesty.

Równie ważny jest projekt podłoża. W raporcie znajdziemy informacje, jak postępować ze spoinami i osiągnąć wytrzymałą, ciągłą powierzchnię. Pierwszy, jak i drugi rozdział kończą listy kontrolne, które pomagają śledzić każdy z etapów procesu. I ostatni punkt – wykonanie posadzki. Co warto wiedzieć o aplikacji, na co zwracać uwagę przy wyborze fachowca – radzą eksperci BASF w ostatnim rozdziale. 

Wsparcie w planowaniu

Raport „Higieniczne posadzki przemysłowe” dedykowany jest kadrze zarządzającej zakładami produkcyjnymi.  Nasz raport prezentuje najlepsze praktyki w zakresie projektowania i budowy podłoża posadzek przemysłowych. Tworzyliśmy go z myślą o osobach planujących remonty, modernizacje lub wykonanie nowych posadzek, by ułatwić im planowanie i proces decyzyjny. Szczególną uwagę zwróciliśmy na przemysł spożywczy, bo to niezwykle wymagające środowisko, jednak większość informacji będzie przydatna również dla fachowców branży chemicznej – mówi Janusz Banera Dyrektor Techniczno-Marketingowy z firmy BASF Polska.

Publikację online można otrzymać bezpłatnie, wypełniając formularz na stronie.