Hydroformowanie – istota kształtowania metalu

Hydroformowanie to proces kształtowania metali, takich jak aluminium, stal węglowa, mosiądz, miedź i stal nierdzewna, za pomocą wysokiego ciśnienia płynu. Metoda ta zaczęła się rozwijać z końcem lat czterdziestych a swoje zastosowanie znalazła w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, rowerowym, gdzie złożone kształty dzięki hydroformowaniu mogą być bardziej wytrzymałe, estetyczne, wykonane z większą precyzją.

Proces ten znalazł również zastosowanie w produkcji korpusów pomp ze stali nierdzewnej AIS304 i AISI316  SERII 3M/ 3LM w firmie EBARA.

W procesie tym, do formowania stali, firma EBARA wykorzystuje płyn pod wysokim ciśnieniem (do 1200 barów). Płyn hydrauliczny – woda, z rosnącym ciśnieniem, tłoczy stal nierdzewną do  wnętrza matrycy, dopóki nie wejdzie ona w kontakt ze ściankami tej matrycy, która stanowi formę. 

Hydroformowanie, łączy w sobie siłę prasy z siłą wody, a w porównaniu z tradycyjnymi procesami przy produkcji korpusów pomp nierdzewnych posiada istotne zalety takie jak: 

  • Perfekcyjnie gładki, równy  kształt
  • Brak połączeń spawanych
  • Wysoką odporność na korozję
  • Zwiększenie efektywności i sprawności powyżej  80%
  • Ograniczenie strat

SERIA 3M/3LM to flagowy produkt firmy EBARA, który może pracować w najbardziej wymagających środowiskach i aplikacjach. Pompy są dostępne z silnikami 2- lub 4-biegunowymi; specjalnymi uszczelnieniami mechanicznymi dopasowanymi do konkretnej aplikacji klienta, a także wersji ATEX . Co więcej producent udziela na swoje produkty 3 lata gwarancji, co świadczy o wysokiej niezawodności urządzeń.

Odpowiedni dobór produktu, pozwala na zastosowanie pompy do glikolu, mrówczanu potasu, czy wody lodowej.Pompa odśrodkowa 3M/3LM doskonale sprawdzą się także jako pompa do wody w instalacjach przemysłowych, zaopatrzeniu w wodę, czy zestawach hydroforowych. 

Pompy mogą być stosowane w poniższych aplikacjach:

Chłodnictwo– pompowanie glikolu, mrówczanu potasu, wody lodowej;

Zaopatrzenie w wodę– zaopatrywanie w wodę budynków mieszkalnych, gospodarczych i przemysłowych;

Zestawy hydroforowe– podnoszenie ciśnienia wody w sektorze mieszkaniowym, handlowym, przemysłowym i rolnym zapewniając skuteczne zaopatrzenie w wodę;

Systemy przeciwpożarowe– realizacja systemów przeciwpożarowych zgodnych z normą europejską UNI EN 12845;

Nawadnianie– pompowanie wody potrzebnej do upraw;

Myjnie– budowa systemów myjących stosowanych w przemyśle (myjnie samochodowe, zmywarki przemysłowe, myjnie przemysłowe);

Ogrzewanie– obieg wody w instalacjach grzewczych;

Dystrybucja– pompowanie cieczy wykorzystywanych w procesach przemysłowych;

Baseny – cyrkulacja wody w basenach lub obiektach sportowych;

Wieże chłodnicze– cyrkulacja wody w wieżach chłodniczych;

Opróżnianie– opróżnianie zbiorników;

Każdy produkt EBARA został zaprojektowany i zbudowany, aby osiągnąć najwyższy poziom funkcjonalności, gwarantowany przez rygorystyczny i kompleksowy program kontroli jakości, obejmujący cały cykl produkcyjny. Pompy ze stali nierdzewnej są produkowane w całkowicie zrobotyzowanym procesie i są chronione międzynarodowymi patentami. Dzięki technologii przejętej od japońskiej firmy macierzystej EBARA Corporation, pompy ze stali nierdzewnej EBARA charakteryzują się unikalnym designem hydraulicznym.

www.ebaraeurope.pl


Ebara