igus – Regulowany system cofania dla prowadzenia przewodów

Od małych robotów spawalniczych po duże roboty paletyzujące – specjalista w dziedzinie prowadników przewodów, firma igus GmbH, oferuje szybkie w montażu pakiety prowadników do wszystkich zastosowań. Firma skonstruowała nowy, regulowany system cofania „RSP“ do bezpiecznego prowadzenia przewodów również przy dużych średnicach ramienia i bardzo kompleksowych ruchach.

Stały przebieg mocy

W systemach typu „RSP“ (pneumatyczny system cofania) moc jest wytwarzana przez siłownik pneumatyczny. Poprzez zmianę ciśnienia w siłowniku można regulować siłę cofania systemu. Przebieg mocy pozostaje przez cały czas na stałym poziomie – co nawet przy najcięższych wypełnieniach kablami i przewodami giętkimi w każdej pozycji zapewnia bezpieczne cofanie prowadnika – informuje igus. System „RSP“ może zostać w szybki i prosty sposób zamocowany na najróżniejszych modelach robotów dzięki kompaktowym uchwytom mocującym. Systemy o różnych długościach wyciągu (od 500 do 1.000 mm) zajmują bardzo mało miejsca i charakteryzują się niską masą.

W opcji z monitoringiem

Opcja z systemem monitoringu przeznaczona jest do robotów, których system oprogramowania często się zmienia, występuje naprzemiennie bądź nie da się w stu procentach przewidzieć. Opcja ta jest użyteczna na przykład w robotach sterowanych kamerą lub systemem rejestracji obrazu. Monitoring odbywa się poprzez połączenie ze sterownikiem robota lub PLC. W przypadku przekroczenia zadanych wartości tolerancji system wysyła wczesny sygnał. To zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo ruchu również w przypadku częstych zmian programowania.

Prowadniki przewodów 3D do ochrony kabli

Do zasilania w energię elektryczną, pneumatyczną i do przesyłu danych stosuje się wieloosiowy ruchomy prowadnik „Triflex R“. Ten modułowy system prowadników, przeznaczony specjalnie do zastosowań w robotach, obejmuje około 250 komponentów dla bezpiecznego prowadzenia kabli i węży wokół trudnych geometrii. Te prowadniki do robotów są dostępne w trzech wersjach konstrukcyjnych: Pierwszy to wersja zamknięta do ochrony przewodów w przypadku zastosowań w trudnym środowisku roboczym, charakteryzującym się, na przykład, występowaniem odprysków spawalniczych, wiórów i zanieczyszczeń. Drugi w wersji „Easy“, gdzie przewody są błyskawicznie wciskane w prowadnik ręcznie i zawsze można dołożyć nowe. Po trzecie poręczna, również niezwykle szybka w montażu wersja „Light“. Seria prowadników 3D „Triflex R“ jest już od wielu lat stosowana na całym świecie i dostępna bezpośrednio z magazynu, zapewnia zadany minimalny promień gięcia oraz posiada zderzak w ruchach skrętnych do ochrony przewodów. Prowadnik absorbuje siły rozciągające, co znacznie wydłuża okres użytkowania przewodów i pozwala na uniknięcie przestojów.