Recesja może skłonić do przyjęcia najbardziej wydajnych technologii i praktyk biznesowych, jak również do rozwijania lepszej technologii, w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej. Taką opinię wydali eksperci Krajowej Izby Gospodarczej.
Według raportu OCED (Scoreboard 2009), w następstwie kryzysu przedsiębiorstwa na świecie zmniejszyły się inwestycje na badania i rozwój. Trudniej jest też zdobyć kapitał podwyższonego ryzyka. Pewną formą wyjścia jest upowszechnianie współpracy międzynarodowej przy patentowaniu wynalazków, bowiem rozszerza to pulę zasobów i wiedzy, przy jednocześnie niższych kosztach i podziale ryzyka między partnerów. Niestety, to nadal dość rzadko stosowana praktyka w krajach unijnych. Z partnerami zagranicznymi współpracuje od mniej niż 2 proc. firm w Hiszpanii, do 13 proc. w Finlandii, Luksemburgu i Słowenii.
– W polskich realiach postawienie na innowację jest krokiem słusznym i dającym wymierne efekty. – powiedział Mieczysław Bąk, zastępca sekretarza generalnego KIG – Jest wiele przykładów na to, że nie boją się inwestować w rozwój.
Do nich należy np. firma farmaceutyczna Adamed. Należy do krajowej czołówki producentów leków z wielu grup terapeutycznych. Firma posiada własny dział B+R, w którym opracowano ponad 20 patentów na własne formuły leków. Przychody z ich sprzedaży, jak również z produkcji leków generycznych, służą do finansowania badań z zakresu biotechnologii.
– Mamy szanse na to, żeby pod koniec przyszłej dekady być pierwszą firmą w Polsce, która wprowadzi oryginalny lek na światowe rynki, stając się globalnym producentem. – powiedział Łukasz Kalinowski, wicedyrektor R&D Adamed.
Także na produkcję opartą na własnych patentach i znakach towarowych stawia Termisil Huta Szkła Wołomin. Spółka ta dąży do uzyskania pozycji światowego lidera w produkcji szkła żaroodpornego (borokrzemowego) opartego na system grill&drop. Jej nowoczesne technologie umożliwiają też produkcję wyrobów dla branż oświetleniowej, producentów AGD, szkła laboratoryjnego.