Jedyna taka wystawa w Polsce większa o 10 %

  Używany przez każdego z nas codziennie, niewidoczny, zwany „błękitnym paliwem” – gaz – i wszystko co z nim związane był tematem wiodącym wystawy  EXPO-GAS , która od 17 do 18 kwietnia już po raz siódmy odbyła się w Targach Kielce.  

  W ciągu 25 lat  o 85 % zwiększyło się zapotrzebowanie na wydobywanie gazu ziemnego  na świecie. Aby sprostać stale rosnącym potrzebom coraz chętniej brane pod uwagę są alternatywne źródła  gazu  – na przykład gaz łupkowy czy też gaz zawarty w szczelinach skalnych. Wybitna kadra naukowców i praktyków z branży spotkała się w Targach Kielce, aby przez dwa dni dyskutować na ważne dla branży tematy podczas specjalistycznych konferencji i wykładów. Podczas tegorocznej edycji imprezy, większej o 10 % w stosunku do wystawy z 2011 roku,  na powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych swoją ofertę prezentowało ponad 100 wystawców z 9 krajów –  z  Anglii, Niemiec, Belgii, Czech, Austrii, Francji, Danii, Litwy i Polski.  Wystawę zwiedziło ponad 3500 gości.

  „EXPO-GAS jest w tym roku rekordowy – mamy największą w historii powierzchnię wystawienniczą i największą jak dotąd liczbę wystawców. Po raz pierwszy gościmy firmy z aż 9 krajów świata – to dało początek do myślenia o zmianie nazwy i co za tym idzie rangi targów EXPO-GAS – na kolejnym spotkaniu zarządu Izby będziemy rozmawiać o nazwie Międzynarodowe Targi Techniki Gazowniczej” – zapowiedział podczas otwarcia wystawy pan Mirosław Dobrut, prezes Zarządu Izby Gospodarczej Gazownictwa, Prezes Zarządu EUROPOL GAZ S.A.

  VII Targi Techniki Gazowniczej EXPO-GAS  były okazją do spotkania w jednym miejscu nie tylko ekspertów z branży gazowniczej, ale także zapoznania się innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz uczestniczenia w wydarzeniach towarzyszących wystawie. Ciekawymi punktami w programie targów były dwa spotkania naukowe, organizowane przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa. Konferencja  „Miniona dekada branży – ocena i prognozy” poruszająca tematy dotyczące między innymi – poszukiwania i wydobywania gazu, magazynowania, przesyłki, dystrybucji oraz gazu niekonwencjonalnego, a także warsztaty szkoleniowe „Standardy Techniczne Izby Gospodarczej w działalności przedsiębiorstw gazowniczych”.

  18 kwietnia w Sali Kongresowej Centrum Biznesu Citi Core podczas uroczystej gali poznaliśmy firmy i produkty wyróżnione medalami Targów Kielce. Komisja konkursowa doceniła także tych, którzy w szczególny sposób dołożyli starań by przygotować wyjątkowe wystąpienie targowe – medale wręczone zostały także za sposób aranżacji stoiska.

  Oprócz wyróżnień i medali Targów Kielce wieczór obfitował także w szereg innych wyjątkowych nagród – wśród nich między innymi Nagrodę Specjalną Prezesa Izby Gospodarczej Gazownictwa czy Nagrodę Specjalną Prezesa Karpackiej Spółki Gazownictwa. Złotym Medalem prezydenta RP za długoletnią służbę odznaczony został pan Andrzej Szenajch. Wręczono Odznaki Honorowe Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego Ministra Gospodarki, złote, srebrne i brązowe odznaczenia honorowe Izby, dyplomy Masters of Business Administration a także Dyplomy dla Kierowników Zespołów Roboczych Komitetu Standardu Technicznego.

  Targi EXPO-GAS wykazują zauważalną i stałą  tendencję wzrostową na wszystkich płaszczyznach – z edycji na edycję wzrasta powierzchnia ekspozycyjna, liczba wystawców i zwiedzających. Poprzednią edycję EXPO-GAS odwiedziło około 3000 zwiedzających, ofertę handlową na powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych przedstawiło około 100 wystawców. W 2007 roku wystawa EXPO-GAS to zaledwie 70 wystawców, ekspozycję odwiedziło 1382 gości – widoczny i dynamiczny rozwój świadczy nie tylko o potrzebie organizowania tego typu spotkań, ale także o umacniającej się pozycji branży.

  Targi EXPO-GAS odbywają się pod honorowym patronatem Ministra Skarbu Państwa oraz Ministra Gospodarki.