Jubileusz targów AUTOMATICON

AUTOMATICON to dziś największa tego typu impreza targowa w naszym kraju. W ciągu 25 lat na targach zaprezentowało się 1289 różnych wystawców, a łączna liczba stoisk w latach 1995–2019 wyniosła 6018. Wystawcy, łącznie z obecną edycją, reprezentowali, poza Polską, takie kraje, jak: Austria, Belgia, Białoruś, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Japonia, Korea, Litwa, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Taiwan, Turcja, USA, Węgry, Włochy i Wielka Brytania, czyli łącznie 27 państw.

Jak podają organizatorzy, warszawska impreza swój sukces w znacznym stopniu zawdzięcza ściśle branżowemu ukierunkowaniu, dzięki czemu integruje środowisko automatyków rozproszone dawniej pomiędzy różne imprezy targowe. W 2008 r. zdecydowano się na zmianę rozszerzenia nazwy targów na: Automatyka, Pomiary, Elektronika. Pojawienie się ostatniego członu wynikało z tego, że nie ma dziś współczesnej automatyki bez elektroniki. Nie chodzi przy tym o komponenty elektroniczne na poziomie procesora czy elementów dyskretnych, ale o elektronikę przemysłową, systemy transmisyjne, urządzenia i linie technologiczne do montażu elektroniki itp. Pod nazwą AUTOMATICON. Automatyka, Pomiary, Elektronika, targi funkcjonują do dziś.

Od kilku lat można zaobserwować tendencję do rezygnacji z targów firm globalnych, jednak, jak twierdzą organizatorzy, stale pojawiają się nowi wystawcy, łączący udział w tym wydarzeniu z szukaniem nowych rynków zbytu i klientów.

We wszystkich edycjach targów brały udział firmy: APAR, ELMARK Automatyka, PIAP, SABUR, Hans Plihal Polska/Celiko/MBB, a nieprzerwanie od drugiej edycji: AB-MICRO, IGE + XAO Polska, IMPOL1 i NIVELCO.

Jubileuszowe 25. targi AUTOMATICON odbyły się w dniach 26–29 marca. W halach wystawienniczych EXPO XXI w Warszawie zwiedzający mogli odwiedzić stoiska ponad 300 wystawców reprezentujących ponad 600 firm.

Królowały roboty, czyli oferta targowa

Co roku wystawcy przedstawiają coraz bogatszą ofertę robotów przemysłowych, w tym coraz więcej robotów mobilnych i współpracujących. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia pokazywano także specjalistyczne wyposażenie zwiększające możliwości ich zastosowania do wykonywania różnych zadań, w tym wiele ciekawych rozwiązań w obszarze szybko rozwijających się systemów wizyjnych. Nie zabrakło też ofert związanych z wdrażaniem idei Przemysłu 4.0 – systemów wizualizacji i centralnego, globalnego sterowania produkcją oraz technologii Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT). Jak co roku, można było zobaczyć podczas targów wszystko to, bez czego systemy pomiarowe i automatyka nie mogą funkcjonować, czyli: czujniki, krańcówki, przetworniki, osprzęt elektroniczny i elektrotechniczny, kable, oznaczniki, urządzenia pomiarowe, testery itp.

Tegoroczne nowości to m.in. złącza przemysłowe HDC Quick Termination i zasilacze PROtop z modułem komunikacyjnym, które pokazał Weidmüller. Firma Eurotronic, w ramach rozbudowy standardowych narzędzi informatycznych klasy CMMS/EAM, wspomagających zarządzenie infrastrukturą oraz utrzymaniem ruchu, przedstawiła rozwiązanie pozwalające na kompleksową obsługę procesu planowania, realizacji i rozliczenia długoterminowych projektów oraz zadań inwestycyjnych czy remontów postojowych. Narzędzie integruje się z takimi systemami, jak Infor EAM, SAP PM lub Oracle. Firma KWAPIL & CO pokazała m.in. bezszczotkowy silnik DC z kontrolerem prędkości przy użyciu pokrętła – BLM230HP-5S i EC 90 flat 260W z czujnikami Halla. Natomiast firma igus zaprezentowała np. serię e-prowadników E2.1 i e-prowadnik E4.1L – najszybszy w montażu e-prowadnik, który pozwala oszczędzić nawet do 80% czasu konfekcjonowania i instalacji. Euchner przedstawił np. system akwizycji danych Keysight DAQ970A, który pozwala przyśpieszyć czas przeprowadzania testów dzięki szybkim czasom skanowania kanałów oraz szerokim zakresom. Lapp Kabel pokazał m.in. przewód ÖLFLEX® SERVO FD 7TCE, spełniający wiele norm i pozwalający na użycie tylko jednego przewodu – od szafy sterowniczej lub falownika, przez koryto kablowe do maszyny, a nawet w prowadnicy łańcuchowej.

Jeśli chodzi o roboty, to można było zobaczyć prezentowanego przez firmę KUKA robota nowej generacji KR Quantec-2. Firma Fanuc pokazała robota SCARA do paletyzacji i aplikacji typu pick and place, model SR-6iA. Natomiast firma CoRobotics – rodzinę przemysłowych robotów współpracujących HCR do pracy ciągłej 24/7/365. Ich zaletą jest łatwość programowania, bezpieczna praca z ludźmi i elastyczność zastosowań pozwalająca zrobotyzować każdy proces produkcyjny. Na stoisku firmy Piab Polska można zaś było obejrzeć narzędzia krańcowe do ramion robotów EOAT (End of Arm Tooling). Narzędzia EOAT i systemy chwytakowe są używane w konstrukcjach zautomatyzowanych efektorów końcowych, ergonomicznych narzędzi lub narzędzi do mocowania przeznaczonych do wszystkich typów urządzeń automatyki.

Jeśli chodzi o oprogramowanie, to np. firma Automatech zaprezentowała platformę Sysmac, Omron/Automatech, w której firma Omron wprowadziła pierwszą tego typu bibliotekę dla platformy Sysmac, oferującą wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego (MLE) w celu obsługi linii produkcyjnych i innych maszyn przemysłowych w czasie rzeczywistym za pomocą sztucznej inteligencji. Można było też zobaczyć takie produkty, jak wielofunkcyjny system drzwiowy MGBS – rozwiązanie do ryglowania drzwi wahadłowych oraz przesuwnych. System pokazany przez firmę Euchner zapewnia również bezpieczeństwo w kategorii 4/PL e zgodnie z normą EN ISO 13849-1 oraz EN ISO 14119, a także stopień ochrony IP65, IP67 oraz IP69K.

Wydarzenia towarzyszące

Dla wielu zwiedzających ważna jest możliwość udziału w towarzyszącym targom cyklom seminariów, wykładów i prezentacji. W tym roku można było uczestniczyć w serii seminariów prowadzonych przez przedstawicieli firmy ABB. Tematyka tych spotkań dotyczyła np. transformacji cyfrowej, nowoczesnej diagnostyki i analityki oraz przyszłości zrobotyzowanego Przemysłu 4.0. Firma Sabur proponowała udział w prezentacji „4 w 1 dla Przemysłu 4.0, czyli sterowanie, wizualizacja i obsługa danych procesowych z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań firmy ASEM” i np. w zatytułowanej „Analityczne narzędzia klasy Industrial Intelligence, czyli raporty i pulpity nawigacyjne dla przemysłu i IoT. Praktyczne zastosowania krok po kroku”. O rozwiązaniach dla Przemysłu 4.0 można było się również dowiedzieć z prezentacji firm B&R Automatyka Przemysłowa, Beckhoff Automation, Eurotronic i Rittal. Firma Multiprojekt Automatyka zaprezentowała nowy wymiar serwonapędów Estun, a PIAP – przykłady eliminacji problemów technicznych występujących podczas badań EMC urządzeń prototypowych. Firma STORK Instruments przedstawiła np. zasady kalibracji higrometrów w niskim zakresie pomiarowym wilgotności. Grupę prezentacji przygotowała w tym roku firma Siemens. Można było ponadto wziąć udział w szkoleniu technicznym z programowania robotów przemysłowych, przygotowanym przez firmę Mitsubishi Electric Europe. Były też prezentacje firm Tech-System Group i Technokabel.

Złote Medale

Jak co roku, spośród produktów zgłoszonych przez wystawców komisja wybrała pięć, którym przyznała Złote Medale Targów AUTOMATICON 2019. W tym roku jury doceniło firmę Askom za system wizualizacji ASIX®. EVO wersja 10, firmę CoRobotics za robota współpracującego HCR-3/5/12, Finder Polska za systemy Yesly Comfort Living (BEYON, 13.72 and 15.71 TYPES), KUKA CEE, Oddział w Polsce za robota KR QUANTEC – 2 oraz firmę TPL VISION UK za Modular Ringlight.

W latach 1997–2018 komisja uhonorowała Złotymi Medalami AUTOAMTICON łącznie 129 wyrobów zgłoszonych przez 64 różne firmy.


Autor tekstu i zdjęć: Bohdan Szafrański