Niemiecka firma Festo, należąca do światowej czołówki w branży automatyki przemysłowej, może się pochwalić wieloletnią tradycją. Została założona w 1925 r.; w Polsce zaś działa już od 25 lat. Z okazji tej okrągłej rocznicy 23 kwietnia bieżącego roku w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbyła się konferencja, podczas której przedstawiciele spółki opowiadali o jej historii i planach na przyszłość.
Na pierwszym planie, od prawej: dr Eberhard Veit, prezes zarządu koncernu Festo, dr Wilfried Stoll, właściciel koncernu Festo, Andrzej Soldaty, prezes zarządu Festo Polska, dr GianPaolo Arosio, szef sprzedaży Festo na Europę, dr Ansgar Kriwet, członek zarządu koncernu Festo
W pierwszej kolejności wyświetlono film „25 lat Festo Polska”. Później dr Eberhard Veit, prezes zarządu koncernu Festo, opowiadał o koncepcji przemysłu 4.0 i o tym, jak technologia zmienia świat. Produkcja, jak powiedział, staje się coraz czystsza i bardziej wydajna. Przez ostatnie 25 lat hale fabryczne przeszły całkowite przeobrażenie: brud i chaos zniknęły, zastąpiły je porządek i precyzja. Przyszłość stanowi technologia coraz łatwiejsza w użytkowaniu i przyjazna dla użytkownika, taka, którą można się posługiwać w sposób intuicyjny. Przemysł 4.0 niesie ze sobą obietnicę daleko posuniętej automatyzacji i koordynacji procesów produkcyjnych.
Dr Veit opowiada o koncepcji Przemysłu 4.0
Po dr. Veitcie głos zabrała dr Susanne Krichel, która opowiadała o rozwiązaniu SupraMotion. Zespół naukowców Festo pracuje obecnie nad wykorzystaniem nadprzewodników do generowania pól magnetycznych, które pozwalałyby na przemieszczanie obiektów na zasadzie lewitacji. Dr Krichel widzi dla tej technologii potencjalne zastosowania przemysłowe, ponieważ zastosowanie pól magnetycznych wykluczyłoby tarcie, a zatem także potrzebę stosowania smarów, ale przyznaje, że chwilowo prace pozostają jeszcze na etapie czysto teoretycznym.
Dr Krichel, „SupraMotion” – innowacja w technice przemieszczeń
Prezentacje innowacyjnych rozwiązań na stanowiskach pokazowych
Po wystąpieniach prelegentów goście opuścili salę konferencyjną, aby podziwiać innowacyjne rozwiązania Festo prezentowane na stanowiskach pokazowych. Później impreza przeniosła się do Arkad Kubickiego w Zamku Królweskim, gdzie odbyła się uroczysta gala z udziałem przedstawicieli instytucji rządowych, Ambasady Niemiec i zarządu koncernu.