Kennametal i Haimer ogłosiły porozumienie technologiczne w zakresie modułowego złącza DUO-LOCK®

Zaawansowane technologicznie firmy połączyły swoje rozwiązania z zakresu oprawek narzędziowych i odporności na zużycie – w jeden rewolucyjny system modułowy. Technologia złączy DUO LOCK firm Haimer i Kennametal.

We wcześniejszym porozumieniu podpisanym w 2014 r. firmy Kennametal Inc. oraz Haimer GmbH określiły zasady partnerstwa w zakresie rewolucyjnej technologii połączeń oraz rozwoju współpracy obejmującej modułowe systemy narzędzi skrawających.   Porozumienie obejmuje istotny model współlicencji oraz długoterminowe partnerstwo. „To porozumienie jest doskonale dopasowane, ponieważ pokazuje firmy Haimer i Kennametal jako liderów w zakresie innowacyjnych technologii high-end dla globalnego sektora produkcyjnego”, podkreśla Carlos Cardoso, prezes i dyrektor generalny Kennametal Inc.

Obie firmy na targach IMTS 2014 po raz pierwszy przedstawiły nowe modułowe złącze DUO-LOCK dla głowic skrawających wykonanych z węglika. Spółki połączyły swoją wiedzę o oprawkach narzędziowych i materiałach węglikowych w celu zapewnienia rozwiązań dla wysoko wydajnych aplikacji frezowania realizowanych za pomocą tego rewolucyjnego systemu modułowego. Podobnie jak system SAFE-LOCK™, DUO-LOCK będzie oferowany na zasadzie licencji dla wiodących firm z branży obróbki metali, mając na celu ustanowienie kompatybilnego, wysokowydajnego, modułowego systemu frezowania walcowo-czołowego.

John Jacko, wice prezes i dyrektor generalny Kennametal, wyjaśnia: „Pracując ze światowej klasy partnerami, takimi jak Haimer, demonstrujemy nasze zaangażowanie w koncepcję Differnt Thinking.” Andreas Haimer, prezes grupy Haimer, dodaje „To partnerstwo w pełnej skali pomiędzy spółkami o identycznych systemach wartości, największym potencjale innowacyjności i pasji osiągania najwyższej precyzji.”

W ciągu paru ostatnich lat koszt materiałów węglikowych stale wzrastał. Dostosowując się do tego trendu, firmy  Haimer i Kennametal opracowały DUO-LOCK, który jest najbardziej sztywnym i precyzyjnym złączem dostępnym na rynku, praktycznie niełamliwym. Oliver Sax, dyrektor ds. zarządzania produktem w firmie Haimer, wyjaśnia: „Słabym punktem obecnie istniejących modułowych systemów narzędziowych jest właśnie złącze. Z powodu możliwości złamania narzędzia nie może być wykorzystany pełen potencjał głowic skrawających.” Colleen Cordova, wiceprezes Industrial Marketing w firmie Kennametal, dodaje: „Firmy Haimer i Kennametal były w stanie stworzyć złącze modułowe charakteryzujące się maksymalną stabilnością, która pozwala użytkownikom w pełni wykorzystywać potencjał narzędzi węglikowych.”

Technologia DUO-LOCK™ zapewnia maksymalną stabilność, obciążalność i wysoką dokładność bicia, wykorzystując innowacyjną konstrukcję gwintu z zastrzeżonym połączeniem dwustożkowym oraz dodatkową, trzecią powierzchnią wsporczą z tyłu złącza.

Podczas targów IMTS obie firmy zaprezentowały nowe portfolio głowic skrawających i jednoelementowych uchwytów narzędziowych dopasowywanych na śrubę w technologii DUO -LOCK, dostosowanych do wszystkich najważniejszych złączy i przedłużek wrzecion. Do portfolio produktowych obu firm zostaną włączone również nowe modułowe głowice skrawające o większej długości niż obecnie dostępne na rynku w celu zapewnienia znaczących oszczędności również w branży lotniczej i energetycznej.

Doug Ewald, dyrektor Product Management System Tooling w firmie Kennametal, mówi: „System zapewnia 5 μm dokładność bicia i 10 μm precyzję w osi Z, co eliminuje większość kosztownych procesów ustawień wstępnych. Doskonałe cechy technologii DUO-LOCK zapewniają znaczący wzrost wydajności usuwania metalu w operacjach frezowania oraz większą żywotność narzędzi. Po raz pierwszy modułowy system frezowania jest w stanie osiągnąć podobnie wysoką wydajność jak najnowszej generacji pełnowęglikowe frezy walcowo-czołowe.