Zminimalizowane wymiary, wysoka wytrzymałość, niska waga. Mając na uwadze tę charakterystykę, Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem, wyjaśnia w jaki sposób jednostki liniowe napędzane paskiem zębatym zapewniają łatwy i precyzyjny ruch zautomatyzowany dla szerokiej gamy potrzeb inżynieryjnych i produkcyjnych.
Precyzyjne jednostki liniowe firmy norelem to standardowe rozwiązanie dostępne prosto z magazynu, przeznaczone do bezproblemowej automatyzacji ruchów liniowych. Nadaje się do zastosowania na liniach produkcyjnych, montażowych, pakujących, logistycznych, magazynowych lub w specjalnych maszynach przemysłowych. Napęd z paskiem zębatym zapewnia płynne i synchroniczne przenoszenie mocy, nawet przy dużych i stałych obciążeniach.
Jednostki (prowadnice) liniowe – czasami określane również jako osie liniowe – z napędem pasowym i profilowaną prowadnicą szynową, oferują klientom wiele korzyści: są kompaktowe i lekkie, ale jednocześnie zapewniają bardzo dużą sztywność. Napędy z paskiem zębatym zapewniają płynne, synchroniczne przenoszenie mocy. – Są one stosowane m.in. w napędach pozycjonujących, ponieważ pracują powtarzalnie dzięki sztywnemu połączeniu – wyjaśnia Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem. – Ponadto można je zaprojektować tak, aby były w dużej mierze bezluzowe. W tym przypadku napęd z paskiem zębatym jest używany jako siłownik. Uszczelnione łożyska zapewniają niskie koszty konserwacji jednostek liniowych norelem. Same pasy są łatwo dostępne, dzięki czemu użytkownicy mogą bez trudu regulować ich napięcie lub w razie potrzeby je wymienić. Standardowe długości skoku wynoszą do 1960 mm, ale na życzenie prowadnice liniowe są również dostępne w długościach specjalnych do 4000 mm.
Budowa jednostek liniowych
Korpus podstawowy składa się z samonośnego, wytłaczanego profilu aluminiowego ze zintegrowaną profilowaną prowadnicą szynową. Jest to standardowy profil serii I o wymiarach 60 x 60 mm lub 80 x 80 mm. Tego typu system szynowy może absorbować największe siły ze wszystkich kierunków, jest odporny na zużycie i zapewnia optymalną pracę podczas przenoszenia dużych mas. Na zewnętrznych bokach profilu aluminiowego znajdują się rowki pozwalające na łatwe i bezpieczne mocowanie akcesoriów. Szerokość rowka wynosi 6 lub 8 mm. Dzięki symetrycznej konstrukcji oś liniowa umożliwia montaż silników i kół zębatych na każdej stronie obudowy łożyska. Aluminiowa prowadnica liniowa posiada cztery gwintowane otwory do mocowania dodatkowych elementów oraz otwory centrujące umożliwiające precyzyjny montaż.
Pasy zębate wzmocnione stalowymi cięgnami umożliwiają przenoszenie dużej mocy, zapewniając jednocześnie wysoką dokładność pozycjonowania. Pasek zębaty biegnie w rowkach prowadzących na górze profilu aluminiowego, chroniąc w ten sposób wszystkie części profilu przed zabrudzeniem.
Pasy i koła pasowe zębate
– Zębate koła pasowe wraz z pasami zębatymi firmy norelem znajdują bardzo szerokie zastosowanie w inżynierii mechanicznej, automatyce i w rzemiośle – wyjaśnia Marcus Schneck. – Najlepiej sprawdzają się tam, gdzie wymagane jest przenoszenie dużych sił, duże przyspieszenie, dokładne pozycjonowanie i spójna synchronizacja. Ich niezawodność i niskie wymagania konserwacyjne, płynna praca oraz wysoka sprawność energetyczna sprawiają, że napędy z paskiem zębatym stanowią preferowane rozwiązanie napędowe. Firma norelem posiada w ofercie nie tylko szeroki zestaw standardowych rozmiarów, ale także paski zębate dostępne na metry.
W połączeniu z kołami pasowymi, paski zębate tworzą kompaktowy napęd o dużej gęstości mocy i doskonałej wydajności. Są łatwe w utrzymaniu i ciche, odporne na szeroki zakres czynników środowiskowych i – jeśli tylko są odpowiednio zwymiarowane – niezwykle trwałe. – Zamknięte (bezkońcowe) paski zębate są zwykle używane w rozwiązaniach napędowych – wyjaśnia Marcus Schneck. – Zapewniają niezmiennie wysoką wydajność profilu oraz stabilną długość.
Dostępne również na metry
Paski sprzedawane na metry, które są również dostępne w firmie norelem, służą głównie do przekształcania ruchu obrotowego koła pasowego na ruch liniowy – w tym przypadku swobodne końce paska są mocowane do ruchomych prowadnic za pomocą płyt zaciskowych. Jeśli komponenty są ze sobą zespawane, tworząc pas bezkońcowy, wytrzymałość zmniejsza się o ok. 50% ze względu na rozdzielenie cięgien w miejscu zgrzewania. Z tego powodu nie nadają się one do zastosowań wymagających precyzji oraz do przenoszenia dużych i równomiernych sił. Paski dostępne na metry są produkowane w standardowych rolkach o długości 100 metrów i mogą być dostarczane w dowolnej, pożądanej długości. Zakres temperatur użytkowania pasów wynosi od -30 °C do +100 °C przy bardzo dobrej odporności chemicznej, np. na smary i oleje.
Różne materiały i profile
Pasy zębate norelem są dostępne w różnych wersjach materiałów i profili. Profile T i AT wykonane są z poliuretanu (PU) ze stalowym cięgnem. W profilu HTD ząb i grzbiet paska wykonane są z kauczuku chloroprenowego (CR), kordy napinające są z włókna szklanego, a pokrycie zębów stanowi poliamid.
W zależności od konstrukcji koła zębate wykonane są z wysokiej jakości aluminium lub stali, przy zachowaniu jak najniższych tolerancji. Koła pasowe są wycentrowane lub wstępnie nawiercone. Otwory montażowe i rowki wpustowe można w razie potrzeby wprowadzić później. Ponadto norelem oferuje wałki zębate, za pomocą których można wyprodukować własne koła zębate i płyty zaciskowe do mocowania otwartych pasów zębatych.
Szeroka gama akcesoriów do jednostek liniowych
W przypadku jednostek liniowych z napędem pasowym firma norelem oferuje liczne opcje akcesoriów. Na przykład stoły z rowkami profilowymi umożliwiają praktycznie nieskończoną liczbę mozliwości montażu na wózku prowadnicy. Ponadto w firmie norelem dostępne są zestawy montażowe do napędów, które zapewniają proste i ekonomiczne rozwiązania do podłączania silników elektrycznych. Nakładki ochronne skutecznie chronią otwarte końce osi przed kurzem, a aluminiowe profile umożliwiają łatwe podłączenie jednostek liniowych. Zestawy synchronizacyjne umożliwiają sztywne połączenie dwóch osi liniowych zamontowanych równolegle. Ponadto norelem oferuje indukcyjne czujniki zbliżeniowe, które można montować i przykręcać od góry.
Firma norelem oferuje również jednostki liniowe z napędem elektrycznym lub pneumatycznym, które wyróżniają się konkretnymi zaletami w zależności od zastosowania. W przypadku wątpliwości użytkownicy mogą zasięgnąć porady ekspertów firmy norelem. Dzięki ogólnodostępnej i unikatowej bazie wiedzy AKADEMII norelem inżynierowie mogą zapoznać się z zaletami poszczególnych rozwiązań z zakresu „napędy liniowe z napędem pasowym „.
Pełna oferta produktów norelem dostępna na stronie: www.norelem.pl.