Kompleksowa automatyzacja obróbki 5-osiowej w produkcji małoseryjnej wysoce zróżnicowanych wyrobów

VARIAXIS i-300 AWC (Auto Work Changer) to kompaktowa komórka zautomatyzowana do obróbki 5-osiowej przeznaczona do produkcji małoseryjnej wysoce zróżnicowanych wyrobów.

VARIAXIS i-300 AWC (Auto Work Changer) firmy Yamazaki Mazak to kompaktowa komórka zautomatyzowana do obróbki 5-osiowej, opracowana z myślą o produkcji małoseryjnej wysoce zróżnicowanych wyrobów. Stanowi odpowiedź na oczekiwania takich branż, jak sektor medyczny czy lotnictwo.

Ten zwarty, a przy tym wysoce funkcjonalny system automatyzacji powstał na bazie doświadczeń firmy Yamazaki Mazak zebranych w toku wieloletniego rozwoju systemu FMS (Flexible Manufacturing System) i produktów z rodziny Palletech.

Maszyna ma skrzynkową konstrukcję bramową zintegrowaną z systemem automatyzacji, zapewniającą wysoką dokładność. Ponadto wyposażona jest w całkowicie podparty stół obrotowy, który mieści oprawę uchwytu detalu HSK-100 charakteryzującą się wysoką sztywnością — przez co idealnie sprawdza się w 5-osiowej obróbce części o wymiarach maksymalnych Ø350 mm x 315 mm.

Maszyna i-300 AWC standardowo wyposażona jest we wrzeciono główne o prędkości obrotowej 12 000 obr./min, a jako opcje dostępne są trzy inne wrzeciona o prędkości obrotowej nawet 30 000 obr./min, które pozwalają na obróbkę szerokiego spektrum materiałów.

Kluczowym elementem opisywanej obrabiarki jest wielopoziomowy system automatyzacji Auto Work Changer. Umożliwia on bezobsługowe prowadzenie produkcji w konfiguracji standardowej obejmującej maksymalnie 32 uchwyty detali (przy maksymalnej masie detalu wynoszącej 65 kg, włączając w to masę samego uchwytu). Jako opcja dostępny jest też wariant z 40 uchwytami na detale. Obróbce nienadzorowanej sprzyja także magazyn mieszczący maksymalnie 505 narzędzi, przystosowany do rozbudowy także po zainstalowaniu maszyny.

Maszynę zaprojektowano z dużą dbałością o ergonomię, o czym świadczy układ z ładowaniem bocznym, który zapewnia operatorowi swobodny dostęp do przodu maszyny. Jednocześnie powierzchnia, jaką maszyna zajmuje na podłodze, należy do najmniejszych wśród komórek tej klasy. Opisywany model maszyny może okazać się wartościowym rozwiązaniem dla producentów zainteresowanych włączeniem do swoich procesów zautomatyzowanej 5-osiowej obróbki małych, ale skomplikowanych detali, bez przeznaczania na nią dużej powierzchni fizycznej.

Aby pomóc w jeszcze dalej idącej minimalizacji przestojów, oprogramowanie AWC — ściśle zintegrowane z panelem SmoothX CNC — może realizować funkcje planowania i kontrole dostępności zasobów na potrzeby oprzyrządowania i programów. W ten sposób producent może sterować obróbką i automatyzacją z jednego punktu, a dodatkowo zintegrować ten system sterowania z wysokopoziomowymi systemami ERP. Z kolei system SMOOTH CNC umożliwia ultraszybką wymianę danych między halą produkcyjną a biurem pomocniczym, stwarzając warunki dla transformacji od zautomatyzowanego wytwarzania w komórkach produkcyjnych do przyszłościowego modelu Przemysłu 4.0.

Więcej informacji na temat maszyny VARIAXIS i-300 AWC oraz szerszej oferty rozwiązań automatyzacyjnych Yamazaki Mazak można znaleźć na stronie: www.mazakeu.com.