Koncern Nexteer Automotive wybuduje nową fabrykę w Tychach

  Koncern Nexteer Automotive podjął decyzję o budowie nowego zakładu elektrycznych układów kierowniczych w Tychach – poinformował w piątek PAP rzecznik koncernu Piotr Dembiński. Budowa nowej fabryki rozpocznie się w drugiej połowie tego roku.

  Budowa nowego zakładu elektrycznych układów kierowniczych będzie częścią inwestycji związanej z rozwijaniem przez koncern coraz popularniejszej wśród światowych producentów samochodów technologii EPS-Electric Power Steering. „Łącznie do 2020 roku w budowę nowego zakładu, powierzchni magazynowych oraz zakup specjalistycznych maszyn koncern planuje zainwestować 335 mln zł” – poinformował w piątek koncern.

  Nowy zakład powstanie obok fabryki Nexteer, która od 1997 r. funkcjonuje w Tychach. Budowa ma się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Prace budowlane zakończą się na przełomie 2015 i 2016 roku, natomiast sfinalizowanie inwestycji planowane jest na 2020 rok.

  „Na decyzję umiejscowienia nowych inwestycji w Polsce miała przede wszystkim wpływ doskonała jakość produktów wytwarzanych w naszych polskich fabrykach, jak i korzystne warunki ekonomiczne, jakie daje obecność w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Bardzo istotne jest dla nas także to, że nowe inwestycje pozwolą nie tylko na utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy, ale także stworzenie nowych stanowisk” – poinformował koncern Nexteer Automotive.

  Dembiński poinformował, że inwestycje te są częścią planu rozwoju technologii elektrycznych układów kierowniczych Nexteer Automotive, montowanych obecnie w modelach takich marek jak BMW, Citroen, Fiat, Peugeot czy Opel (w szczególności dotyczyć będą one układów typu Single Pinion EPS i Column EPS, montowanych głównie w mniejszych modelach światowych producentów).

  Zakłady Nexteer Automotive w Tychach i Gliwicach, w których pracuje obecnie ponad 1150 osób, są obecnie jednymi z największych spośród 20 fabryk koncernu pod względem produkcji i zatrudnienia. Łącznie produkują one ok. 3 mln układów i kolumn kierowniczych, w tym niemal 1,5 mln układów EPS rocznie. Od kilkunastu miesięcy polskie zakłady jako jedyne na świecie produkują m.in. system EPS dla pierwszego w pełni elektrycznego BMW – modelu i3.

  Nexteer Automotive jest globalną firmą produkującą układy kierownicze ze wspomaganiem hydraulicznym i elektrycznym, kolumny kierownicze oraz produkty do układów jezdnych dla producentów oryginalnych podzespołów. Koncern jest notowany na giełdzie w Hongkongu. Posiada 20 fabryk, pięć centrów inżynieryjnych, dziesięć centrów obsługi klienta oraz trzy centra testowe położone w Ameryce Północnej i Południowej, Europie oraz Azji. Wśród klientów Nexteer Automotive znajdują się m.in. General Motors, Fiat, Ford, Toyota, Chrysler, PSA Peugeot Citroen oraz producenci z Indii, Chin.