Kopalnie w RPA zainteresowane polskim wynalazkiem

  Prototyp urządzenia do gaszenia pożarów w kopalni zaprezentowano w czwartek w fabryce urządzeń mgłowych spółki Telesto w Suchedniowie (Świętokrzyskie). Urządzeniem zainteresowane są kopalnie w Republice Południowej Afryki.

  Telesto Sp. z o.o. jest twórcą opatentowanej technologii generowania mgły wodnej, stosowanej m.in. w walce z ogniem, ochronie przeciwpożarowej, neutralizacji zapylenia i dekontaminacji, czyli usuwania szkodliwych substancji.

  Jak poinformowała Anna Łada ze spółki, Telesto już współpracuje z południowoafrykańskimi kopalniami złota i platyny, które wykorzystują systemy ograniczenia pylenia oraz systemy chłodzenia.

  Urządzenie ogranicza pożar w zamkniętym pomieszczeniu, w którym człowiek nie może działać. Jednocześnie tworzy barierę termiczną i umożliwia zbliżenie się do ognia. Docelowo będzie to urządzenie samojezdne; na razie umieszczono je na wózku widłowym. Prototyp zostanie wysłany do RPA, żeby sprawdzić go w tamtejszych warunkach.

  W czwartek zaprezentowano także gaśnice wykorzystujące technologię generowania mgły, które są już dostępne na polskim rynku.

  Telesto wykorzystuje opatentowaną technologię generowania mgły wodnej. Autorami wynalazku są trzej polscy naukowcy – dr Antoni Tarnogrodzki, dr Bohdan Habich i dr Ludomir Duda. Skonstruowali oni urządzenie produkujące mgłę nadającą się m.in. do gaszenia pożarów. System pozwala generować mgłę o idealnych parametrach gaśniczych, tj. w postaci silnego, podawanego w sposób ciągły strumienia mgły o małych drobinach cieczy.

  Ta technologia pozwala m.in. na duże oszczędności wody. System mgłowym można też gasić urządzenia elektryczne o napięciu do 245 kV.