Łożyska NSK obniżają koszty konserwacji przenośnika do załadunku statków

Przenośniki służące do załadunku statków to krytyczne elementy infrastruktury portowej, w przypadku których każdy przestój może okazać się niezwykle kosztowny. | Zdjęcie: Anita van den Broek/Shutterstock

Gdy wystąpiła konieczność wymiany łożysk podpierających bęben kierunkowy w przenośniku obsługującym statki w porcie przeładunkowym rudy żelaza w Australii, firma NSK zaprojektowała rozwiązanie wykorzystujące łożyska baryłkowe, które nie tylko zostały wykonane z zastrzeżonego stopu wytrzymałej stali HTF, ale również posiadały odłączaną uszczelkę nitrylową. Rozwiązanie to wydłużyło żywotność, co przełożyło się na znaczne ograniczenie kosztów przestojów.

Ze względu na wymagające środowisko pracy przemysł wydobywczy i odkrywkowy wymaga wysoce niezawodnego sprzętu, który może wytrzymać trudne warunki. Gdy okazało się, że łożyska bębna kierunkowego w przenośniku do załadunku statków zapewniały tylko sześć miesięcy eksploatacji, port przeładunkowy rudy żelaza skorzystał z wiedzy eksperckiej NSK, aby opracować lepsze rozwiązanie.

Zespół ekspertów NSK zbadał uszkodzenia łożyska, odkrywając, że wnikanie wody i ciężkich cząstek rudy żelaza do środka smarnego skracało żywotność bębna kierunkowego. Należy podkreślić, że każdy element przenośnika o ograniczonym okresie eksploatacji będzie zwiększał koszty konserwacji i generował straty w produkcji.

Aby rozwiązać ten problem, inżynierowie NSK zaprojektowali nowe rozwiązanie oparte na sprawdzonej linii łożysk baryłkowych firmy. W pierwszej kolejności firma NSK zdecydowała o wykorzystaniu do produkcji łożysk wyjątkowej stali HTF o wysokiej wytrzymałości. Stal Tough Steel jest niezwykle odporna na zużycie powszechnie występujące na bieżni pierścienia zewnętrznego, gdzie materiał w strefie stałego obciążenia jest podatny na zużycie eksploatacyjne związane z wnikaniem drobnych cząstek.

Łożyska NSK serii HTF o długiej żywotności korzystają z zalet zaawansowanej inżynierii materiałowej i technologii obróbki cieplnej, zapewniając w ten sposób doskonałą odporność na zużycie, zatarcie i podwyższone temperatury. Dzięki temu oferują znacznie dłuższy okres eksploatacji i ograniczają koszty konserwacji oraz nieplanowanych przestojów. Łożyska serii HTF oferują nawet dziesięciokrotnie dłuższą żywotność w przypadku zanieczyszczonego środka smarnego, czyli w warunkach, których doświadcza port przeładunkowy rudy żelaza.

Łożysko baryłkowe NSK wyposażone we w pełni demontowalną (za pomocą śrub) uszczelkę zamontowaną na pierścieniu/oprawie. | Zdjęcie: NSK

Inną kluczową cechą konstrukcyjną rozwiązania NSK są odłączalne uszczelki nitrylowe (HNBR, kauczuk butadienowo-nitrylowy) ze sprężynkami, które kompensują zużycie uszczelki, co jeszcze bardziej wydłuża jej żywotność. Styk wargowy uszczelnienia utrzymuje docisk nawet w warunkach niewspółosiowości.

Oprócz wydłużenia żywotności – uszczelnione łożyska baryłkowe NSK osiągnęły 12 miesięcy bezawaryjnej pracy – zdejmowana uszczelka zapewnia personelowi konserwacyjnemu w porcie możliwość sprawdzania za pomocą szczelinomierzy promieniowych luzów wewnętrznych podczas procesu montażu.

Należy podkreślić, że ta cecha konstrukcyjna umożliwia dokładne ustalenie prawidłowego luzu w ramach procedur montażu łożysk. Rozwiązanie opiera się na uszczelce zamontowanej na pierścieniu/oprawie, która jest w pełni demontowalna (za pomocą śrub), zapewniając wystarczający dostęp dla szczelinomierzy do wykonywania pomiarów luzu. Co więcej, ta unikalna konstrukcja zapewnia całkowitą zamienność z istniejącymi rozwiązaniami.

Australijski port dzięki ograniczeniu przestojów w produkcji uzyskał oszczędności rzędu 77.376 € rocznie.