Magazyn na miarę XXI wieku

Magazyny, które obecnie wykorzystujemy, znacznie różnią się od tych, z którymi styczność mieliśmy jeszcze kilkanaście lat temu. Większość czynności wykonywanych w procesie magazynowania zostało wspartych innowacyjnymi technologiami i narzędziami, dzięki którym zdecydowanie łatwiejsze i efektywniejsze stało się zarządzanie magazynem. Dostępna na rynku oferta w tym zakresie jest bardzo duża, dlatego też warto przyjrzeć się nieco bliżej wybranym rozwiązaniom.

Źródło: Śląskie Centrum Logistyki

Nowe technologie objęły niemal wszystkie kwestie związane z magazynowaniem. Począwszy od budynków magazynowych, poprzez składowanie, transport za pomocą wózków widłowych i ręcznych, kończąc na systemach identyfikacji i komunikacji oraz oprogramowaniu.

Budynki magazynowe

Nie ma wątpliwości co do tego, że podstawą skutecznie funkcjonującego magazynu jest nowoczesny budynek dostosowany do potrzeb logistycznych. Konstrukcje z tradycyjnych materiałów budowlanych tracą znaczenie na rzecz technologii charakteryzujących się lekkością, dzięki czemu zyskuje się krótki czas prowadzenia prac budowlanych. Standardowa hala magazynowa może powstać w zaledwie 30 dni. Brak słupów wewnętrznych na powierzchni do 80 m2 zwiększa roboczą powierzchnię magazynu.

Podstawą konstrukcji nośnej są blachownicowe ramy stalowe oraz usztywnienia dachowe, na które najczęściej składają się skrzyżowane pręty. Ramy nośne stanowią spawane elementy, projektowane z uwzględnieniem indywidualnych właściwości budynku.

Autor: Damian Żabicki