Sektor mini żurawi w Polsce stale się rozwija. Rynek wymaga dźwigów, które są coraz bardziej kompaktowe, ale mają taki sam udźwig ze względów ekonomicznych, kosztów, potencjału, logistyki, konserwacji i łatwości użytkowania. Ta umiejętność rozpoznawania potrzeb rynku pozwoliła firmie Jekko wprowadzić swoje mini żurawie do wszelkiego rodzaju sektorów przemysłu.
Czym są mini żurawie?
Mini żurawie Jekko to kompaktowe żurawie gąsienicowe zaprojektowane z myślą o łatwym transporcie i uniwersalnym zastosowaniu w ograniczonej przestrzeni roboczej. Jekko zapewnia operatorom udźwig w zakresie od 1 do 16 ton oraz wysokość podnoszenia od 7,5 metra do 30 metrów. Te niewielkich rozmiarów żurawie doskonale sprawdzają się w wąskich i trudno dostępnych miejscach, gdzie dostarczają alternatywne rozwiązania w branży podnoszenia i przenoszenia. Mogą jeździć tam, gdzie inne maszyny nie mogą. Możliwość dostępu do ograniczonej przestrzeni i sięgania w górę i na dół stawia mini żurawie Jekko bezpośrednio w konkurencji z dużo większymi, droższymi dźwigami mobilnymi za ułamek kosztów.
Mini dźwigi Jekko małe i wystarczająco lekkie, aby przedostać się przez standardowe drzwi lub inne ciasne miejsca. Mogą być używane do wielu zastosowań od szeroko rozumianych prac budowlanych poprzez różnego rodzaju montaże szkła, instalacji, konstrukcji stalowych po montaż i konserwację urządzeń przemysłowych.
Mini żuraw Jekko SPX 424
Przykładem takiego mini żurawia jest model Jekko SPX 424, dla którego wąskie i trudno dostępne miejsca nie stanowią żadnego problemu. Konstrukcja mini żurawia SPX 424 pozwala na większą ładowność i lżejszy wysięgnik niż żurawie o podobnych rozmiarach. Jekko SPX 424 oferuje najlepsze parametry spośród mini żurawi dostępnych na rynku. SPX 424 to jedyny mini żuraw na rynku, który mieści się w pojedyncze drzwi i jest wyposażony w hydrauliczny wysięgnik pomocniczy. Dzięki czemu z opcją podłączenia wysięgnika hydraulicznego model SPX424 jest w stanie wykonać znacznie większą ilość zadań. Mini żuraw Jekko SPX 424 CDH / C+ posiada maksymalny udźwig 2,4 tony. Jego 5 sekcyjny teleskopowy wysięgnik główny może rozwinąć się od 2,6 m do 8,5 m i zapewnić maksymalną wysokość podnoszenia nieco poniżej 10 metrów oraz udźwig o wadze 1 tony. Maksymalna wysokość wysięgnika z zainstalowanym hydraulicznym wysięgnikiem teleskopowym wynosi 15 metrów przy udźwigu 300 kg, co daje nam więcej możliwości, aby sprostać wszechstronnym zadaniom w zakresie podnoszenia. SPX 424 z wysięgnikiem hydraulicznym został zaprojektowany w celu zapewnienia większej kontroli i skrócenia czasu, umożliwiając operatorowi przesunięcie pozycji ładunku w pobliżu miejsca instalacji, bez konieczności zmiany położenia dźwigu. Technologia ta umożliwia również manewrowanie wysięgnikiem żurawiem wokół przeszkód i pracę w ograniczonych przestrzeniach.
Funkcjonalności i przewaga nad konkurencją
Dodatkowo z maksymalnym udźwigiem 2,4 tony model SPX 424 (klasa udźwigu 2,4 t) to jedyny model w swojej klasie, który może być transportowany na 3,5 tonowej lawecie. Złożony do transportu lub wysyłki, kompaktowy SPX 424 mierzy 3150 mm długości, 780 mm szerokości i 1950 mm wysokości oraz waży 2030 kg dla opcji z silnikiem diesla oraz 2130 kg dla opcji z silnikiem elektrycznym.
Natomiast opcja rozszerzanych gąsienic pozwala na większą manewrowość, a waga może być lepiej rozłożona na podłodze. Dostępna jest również opcja jasnych nierysujących powierzchni gąsienic. W ten sposób dzięki zmniejszonej wadze oraz jasnym gąsienicom model ten jest w stanie pracować na prawie każdym rodzaju podłogi.
Wciągarka modelu SPX424 posiada linę o średnicy Ø 7 mm oraz długości 70 metrów oraz dostarcza udźwig do 800 kg na jednej linie, prędkość zwijania liny wynosi do 31,8 m na minutę.
Zakres obrotu wysięgnika wynosi 360°, co upraszcza obsługę ładunku i oferuje więcej opcji umieszczania dźwigu, a system kontroli obciążenia, alarm przechyłu i podwójny system zabezpieczenia liny zapewniają doskonały system bezpieczeństwa.
Dla tego modelu producent przygotował różne opcje zasilania. Model SPX 424 może być zasilany przez silnik diesla Kubota D7222 – E3B o mocy 14,9 kW lub poprzez 4 akumulatory (24V – 3F 4,0 kW 420 Ah) Dodatkowo model ten jest jednym z czterech modeli mini dźwigów eko w ofercie Jekko, które mogą być zasilane akumulatorem Eco Scienlab litowo-jonowym o zerowej emisji. Zasilanie elektryczne pozwala na cichą i czystą pracę bez zakłócania pracy wewnątrz obiektu, a więc ta opcja doskonale sprawdzi się do pracy w zamkniętych pomieszczeniach.
Wartości Jekko
Jekko stawia na bezpieczeństwo, jedną z ważniejszych cech tego modelu jest zaawansowany system bezpieczeństwa LMI – system kontroli obciążenia, który uniemożliwia działanie dźwigu poza bezpiecznym obszarem pracy. Dodatkowo 4 rozkładane podpory dają możliwość ustawienia podpór w wielu pozycjach i pod różnymi kontami, co przekłada się na automatyczne dostosowanie obciążenia do obszaru roboczego. Ten system zawiera odczyt na zdalnym sterowaniu radiowym, który zapewnia rzeczywiste obciążenie haka i procent maksymalnej pojemności. Większy wyświetlacz umieszczony na maszynie dodatkowo wskazuje dopuszczalne obszary robocze na podstawie ustawienia wysięgnika i zapewnia operatorowi możliwość ustawienia ograniczeń obwodu. Oprócz zaskakującego udźwigu, przy niewielkich rozmiarach system interfejsu człowiek-maszyna zapewnia operatorowi precyzyjną kontrolę, która oferuje jedne z najwyższych parametrów bezpieczeństwa dostępnych w branży.
Jednym z fundamentów filozofii Jekko, która jest również stosowana w modelu SPX 424, jest to, że może on być w pełni zarządzany przez jednego operatora, który może wykonywać wszystkie operacje z pełnym bezpieczeństwem, również dzięki sterowaniu radiowemu, które jest przedłużeniem maszyny. Daje to operatorowi całkowitą niezależność w zakresie włączania / wyłączania, obsługi żurawia i balastowania, stabilizowania, uzupełniania wysięgnika: robiąc wszystko, co jest potrzebne do maksymalnego wykorzystania żurawia. Sterowanie radiowe jest najnowszej generacji, z przyjaznym dla użytkownika wielozadaniowym interfejsem graficznym, który umożliwia łatwe i intuicyjne zarządzanie niezliczonymi opcjami.
Dzięki tym wszystkim elementom: elektryczny silnik, precyzyjne ruchy i zaawansowane technologicznie rozwiązania, a także dlatego, że można je obsługiwać cicho i bez spalin oraz bez ryzyka wycieku paliwa oraz opcja jasnych nierysujących powierzchni gąsienic model SPX 424 może być używany w dowolnym miejscu. Tak wszechstronny żuraw jest stosowany w najróżniejszych okolicznościach: w specjalnych sytuacjach podnoszenia, umieszczaniu przedmiotów w ograniczonej przestrzeni na placach budowy (belki, podwieszane platformy, szkło, systemy klimatyzacji itp.) lub w miejscach przemysłowych (maszyny o różnych rozmiarach), montaż, konserwacja i serwis.
Źródło: Jekko