Najlepsi szlifierze w Polsce starli się w Gdańsku

30 czerwca w Centrum Nanotechnologii B Politechniki Gdańskiej spotkali się specjaliści branży szlifierskiej, by zmierzyć się w zawodach organizowanych przez firmę 3M Poland. Były to pierwsze z trzech regionalnych eliminacji „Starcia Szlifierzy”, które w lutym 2017 r. zostaną zwieńczone Wielkim Finałem w Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu. 

Źródło: 3M Poland

Zawód szlifierza to zręczność, precyzja, refleks, kreatywność. Jako 3M jesteśmy tego świadomi. Chcemy doceniać tych, dla których szlifowanie to nie tylko praca, ale i przyjemność. To właśnie z pasji do szlifowania powstał pomysł na „Starcie Szlifierzy” – tymi słowami Sebastian Arana, dyrektor zarządzający 3M Poland, rozpoczął zawody w Gdańsku.

„Starcie Szlifierzy” to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce kierowane do tej grupy zawodowej. Celem projektu jest promowanie i rozwijanie wiedzy i umiejętności wśród szlifierzy, integracja tej społeczności, a także edukowanie z zakresu bezpieczeństwa pracy.

Kształcenie zawodowców i ciągłe podnoszenie kwalifikacji to cele, na które stawia nasza uczelnia. Cieszymy się, że to właśnie Politechnika Gdańska jest miejscem, w którym spotykają się dziś najlepsi przedstawiciele branży szlifierskiej – powiedział o wydarzeniu dr hab. inż. Marek Szkodo, prof. nadzw. Politechniki Gdańskiej.

Zawody były emocjonującym widowiskiem. Uczestnicy rywalizowali w pięciu konkurencjach, w których poddano próbie zarówno ich wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne. Wśród wyzwań znalazły się – Wiedza Mistrza, czyli test pisemny, Zręczność Szlifierza – uzbrojenie szlifierki w tarczę do cięcia, Refleks Szlifierza – szlifowanie spoiny do uzyskania gładkiej powierzchni, Zaradność Szlifierza – cięcie stali nierdzewnej oraz Instynkt Szlifierza – zdjęcie 30 g materiału z elementu metalowego. Oceniane były czas i precyzja wykonywanych zadań.

Źródło: 3M Poland

Produkty, z których na co dzień korzystają specjaliści, stanowią jedynie połowę sukcesu szlifierza. Równie ważne są ich umiejętności, które powinni nabywać i kształtować nie tylko podczas codziennej pracy, ale także poprzez uczestnictwo w wydarzeniach i konkursach branżowych. Niestety jest ich w Polsce bardzo mało i nie mają ogólnopolskiego charakteru. Dlatego firma 3M postanowiła dać szlifierzom szansę sprawdzenia się w wyjątkowych warunkach – Mistrzostwach Polski w szlifowaniu – powiedziała Katarzyna Bownik z działu materiałów ściernych 3M Poland.

W zawodach uczestniczyło prawie 40 specjalistów z całej Polski. Najlepsi okazali się kolejno: Robert Gnaczyński z firmy Vistal, Paweł Janik z firmy Bohamet, Grzegorz Jachimczyk z firmy Marine Components oraz Jakub Krauze z firmy REDO. Ta czwórka awansowała do Wielkiego Finału, który zostanie rozegrany w lutym 2017 r. we Wrocławiu. Pozostałych ośmiu finalistów wyłonią dodatkowe eliminacje regionalne w Warszawie i w Sosnowcu. Na zwycięzców finału „Starcia Szlifierzy” czekają atrakcyjne nagrody – zestawy wysokiej jakości produktów szlifierskich oraz wycieczka do centrum technologicznego 3M w Europie.

Zmagania szlifierzy oceniało jury złożone z ekspertów branży – Piotra Ossowskiego z działu materiałów ściernych 3M, Justyny Lenc „Welding Girl” – blogerki, spawaczki i ambasadorki wydarzenia oraz dr. inż. Rajmunda Rytlewskiego – specjalisty z Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Politechniki Gdańskiej.

Obok rywalizacji sportowej w programie znalazły się też atrakcje przygotowane przez firmę 3M Poland – strefa fun, konkursy wiedzy o BHP oraz szkolenie produktowe marek CubitronTM II, Scotch-BriteTM i SpeedglassTM.

Partnerami wydarzenia były: Politechnika Gdańska, Oddział Pomorski Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego, SIMP oraz firma Milwaukee.

www.starcieszlifierzy.pl

Źródło: 3M