Naprawa łożyska tocznego jako alternatywa jego wymiany

Naprawa łożysk nie jest pomysłem nowym, a jego istota nie zmieniła się znacząco na przestrzeni ostatnich lat – to jest dobra wiadomość. Naprawa uszkodzonych łożysk stała się precyzyjną dziedziną wiedzy, stopniowo doskonalona z upływem czasu dopracowaną w szczegółach.

Mimo że w wyniku ulepszania konstrukcji i technologii produkowane są coraz  lepsze łożyska, to poszerzana wiedza specjalistyczna oraz doskonalona technologia naprawy łożysk skutkują wzrostem niezawodności i własności eksploatacyjnych łożysk regenerowanych, stanowiąc oszczędną alternatywę dla zakupu nowych łożysk (rys. 1).

Umiejętność dokonania oceny kosztów potencjalnej naprawy łożyska oznacza wiedzę co do tego, co można uzyskać poprzez naprawę oraz kiedy i gdzie można ją przeprowadzić.

Rys 1. Przy spełnieniu odpowiednich warunków naprawa może zwiększyć trwałość użytkową łożyska

Korzyści

Konstrukcja łożyska uwzględnia jego warunki pracy i zastosowanie oraz określa przewidywaną trwałość zmęczeniową i użytkowania. Niezależnie od producenta łożyska, te rzeczywiste wskaźniki często odbiegają od przewidywanych wartości teoretycznych. Dzieje się tak w wyniku działania takich czynników, jak zanieczyszczenia, nieodpowiednie smarowanie czy niewspółosiowość.

Uszkodzenie łożyska powoduje utratę jakości całej maszyny, której jest ono częścią. Obowiązującą praktyką stało się złomowanie uszkodzonego łożyska i wymiana go na nowe, jednak rosnąca popularność napraw łożysk pomaga firmom docenić wartość tej metody, stanowiącej skuteczny i opłacalny sposób rozwiązania problemu.

Łożyskom można często przywrócić początkowe własności eksploatacyjne, poświęcając na to mniej czasu i pieniędzy niż na zakup nowych. Odpowiedniej jakości program naprawy i regeneracji łożysk może przynieść znaczące oszczędności w porównaniu z ich wymianą na nowe. W zależności od zakresu prac naprawa uszkodzonego łożyska pozwala na zaoszczędzenie od 50 do 90% kosztów zakupu łożyska nowego. Dodatkowo, oprócz oszczędności finansowych, naprawy pozwalają często zaoszczędzić czas potrzebny na zamówienie nowych łożysk – redukując kosztowny czas przestojów (rys. 2).

Inną korzyścią związaną z naprawą łożysk jest wykorzystanie analizy uszkodzeń do zidentyfikowania uciążliwych warunków pracy łożyska i zapobieżenia problemom w przyszłości.

 

Rys. 2. Naprawa łożysk przyczynia się do zmniejszenia ich kosztów

 Kiedy naprawiać łożyska?

Regeneracja uszkodzonego łożyska, chociaż ma wiele zalet, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dla prawidłowego wykorzystania technologii naprawy łożysk kluczowe jest określenie, czy i kiedy łożysko wymaga naprawy, a także zdecydowanie, która opcja stanowi najlepszą decyzję strategiczną z ekonomicznego punktu widzenia.

Autor: Roger L. Oberweiser, Manager, Industrial Bearing Services, The Timken Co.