Niemieccy producenci maszyn wykazują wzrost zamówień

    Zamówienia na niemieckie maszyny i peryferia z nimi związane zanotowały we wrześniu znaczny wzrost w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. 13% więcej zamówień odnotowało niemieckie stowarzyszenie producenckie VDMA.

    Według danych VDMA zamówienia pochodzące od klientów mających siedzibę poza Europą wzrosły aż o 24%, kosztem spadku o 9% zamówień na rynku lokalnym. Niemcom udało się wzmocnić rynek dzięki uzyskaniu stosunkowo dużych zleceń. W perspektywie trzymiesięcznej, która wyklucza wahania i trendy rynkowe, rokroczne porównanie zamówień skutkuje 5-procentowym wzrostem.

    Niemniej jednak, zachodnie sankcje wymierzone w Rosję wciąż mają duży wpływ na niemieckich producentów maszyn. Dane do września tego roku wskazują, że eksport do tego kraju wyhamował o 20% w stosunku do ubiegłego roku.

    W rezultacie sumaryczny szacowany wzrost produkcji maszyn w Niemczech w tym roku wyniesie według VDMA nie 3% lecz jedynie 1%. To jednak pozwoli na roczną sprzedaż maszyn o łącznej wartości 210 miliardów euro.

    Źródło: deutsche welle