Nowa fabryka firmy Nowy Styl

  Projekt pn. „Innowacyjne technologie w przemyśle meblarskim – budowa nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Nowy styl oraz wdrożenie innowacyjnych produktów na rynku europejskim” współfinansowany jest z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego wartość to ponad 106 mln zł, 40 mln zł to dofinansowanie unijne.

  W zakładzie powstanie 90 nowych miejsc pracy. Połowa pracowników to kobiety. Zakład będzie w pełni zautomatyzowany. Pracownicy będą tylko obsługiwać komputery.

  Przedstawiciele Nowego Stylu mówią o trzech rodzajach innowacji. Będą tu zarówno innowacje produktowe – wyroby meblowe z płyty komórkowej, następnie Wyroby meblowe małoseryjne, przeznaczone na segment rynku meblarskiego SOHO (small office/home office – czyli małe, często przydomowe biura) oraz wyroby wielkoseryjne, produkowane w unowocześniony sposób.

  Innowacje produkcyjne to nowoczesne i innowacyjne w skali światowej trzy linie technologiczne, optymalizacja procesu realizacji zamówień klienta, oraz wprowadzenie produkcji w systemie „just in time” (dokładnie na czas, z ograniczeniem magazynowania). Będą też innowacje organizacyjne czyli konfigurator produktu, możliwość zamawianie produktów dla małych biur (wspomniany rynek meblarski SOHO) przez internet z użyciem programu do aranżacji, a także utworzenie specjalistycznego centrum edukacyjnego dla dealerów i architektów.

  Każdy będzie mógł zaaranżować np. swoje biuro i złożyć zamówienie na meble przez internet – mówi Maria Lasek, kierownik projektu budowy nowej fabryki. – My je wykonamy i dostarczymy. Dzięki takiemu rozwiązaniu skróci się o 80 proc. czas od złożenie zamówienia do dostarczenia.

  – Jasielski zakład będzie pierwszą fabryką mebli budowaną w Europie od ok. 3 lat – mówi Jerzy Krzanowski, wiceprezes i współwłaściciel Grupy Nowy Styl. – Branża meblarska przez kryzys skurczyła się o ok. 40 proc. i w takiej sytuacji nikt nie buduje fabryk. Dlatego trochę spowolniliśmy oddanie naszej fabryki, która gotowa będzie w 2014 r., choć pewnie moglibyśmy ją oddać w roku przyszłym – dodał.

  Głównym argumentem za lokalizacją zakładu w Jaśle była podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan. Miasto zwalnia z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących miejsca pracy, a na określonych warunkach są z niego zwolnione nowe budynki przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej.

  Nowy styl zajmuje 1. miejsce w Europie w wielkości produkcji krzeseł (których wyrabia 8 mln sztuk rocznie), 3. wśród firm meblarskich, posiada 13 zakładów produkcyjnych w Polsce na Ukrainie i w Niemczech, 14 zakład powstał w Rosji. Zatrudnia łącznie 5,7 tys. pracowników, z czego 2,9 tys. w Polsce. Posiada 17 oddziałów w 12 krajach, oraz 3,5 tys. dystrybutorów na całym świecie.

  Firmowe marki to oprócz Nowego Stylu, Office Solutions, Grammer Office, Forum Seating, Baltic Wood.

  http://gospodarkapodkarpacka.pl