Nowe standardy bezpieczeństwa w 2016 roku

  Normy bezpieczeństwa stanowią zasadniczą część codziennej pracy producentów maszyn, integratorów systemów i producentów produktów gotowych do sprzedaży. Przestrzeganie standardów w dużej mierze zależy od stosowań, jakie te grupy branżowe opracowały lub urządzeń, które stosują. Tak więc, jak należy myśleć strategicznie?

  Nie tak dawno temu, przestawialiśmy się ze stosunkowo prostych kategorii w EN 954 do bardziej złożonego modelu PL (Performance Level) w (EN) ISO 13849 oraz SIL (Safety Integrity Level) w IEC 62061. Nie wszystkim się podoba, ale większość go zaakceptowała, pomimo, że wymagał pewnych zmian. Jednakże, proces zmian nie został jeszcze zakończony. Teraz rozpoczęły się prace nad połączeniem (En) ISO 13849 i IEC 62061. Aby dotrzeć do miejsca, gdzie teraz jesteśmy, potrzeba było dużo czasu i pieniędzy, więc absolutnie nie powinniśmy zaczynać znowu wszystkiego od początku. Również teraz możemy korzystać z możliwości wprowadzania ulepszeń.

  Myślę, że osiągnęliśmy maksymalny pułap pod względem złożoności, i że nowy standard nie powinien zawierać nowych metod czy formuł. Połączenie IEC 62061 z (EN) ISO 13849 ma na celu usunięcie trudności, jakie napotykamy obecnie z dwoma różnymi standardami .Proces połączenia powinny być postrzegane jako okazja do wyjaśnień i uproszczeń. Jest to również okazja, aby rozwiązać kilka znanych problemów, takich jak dostarczanie danych o niezawodności.

  Z punktu widzenia producenta maszyny, przejście na ISO / IEC 17305 powinno być łatwiejsze, jeśli już wcześniej dokonano przeniesienia z EN 954-1 do (EN) ISO 13849. Oferuje również szereg istotnych możliwości. Z jednym wspólnym standardem, nie będzie on tylko oznaczał łatwiejszego zarządzania; będzie też miał zasięg globalny, co oznacza większe szanse na znalezienie nowych rynków eksportowych, i że nie będzie trzeba posiadać dogłębnego zrozumienia lokalnych przepisów.

  Producenci wyrobów gotowych będą korzystać z prostoty, która oznacza jeden standard dla wszystkich maszyn, komórek, linii i urządzeń produkcyjnych, zarówno w kraju jak i na całym świecie. Nie trzeba będzie spełniać wszystkich specyficznych wymagań różnych lokalnych norm bezpieczeństwa, ponieważ wszystkie aktywa muszą spełniać jeden standard.

  Jako światowy wiodący dostawca rozwiązań bezpieczeństwa (zgodnych z Arc Advisory Group), Rockwell Automation ma już na tyle silną pozycję, że może pomóc klientom dokonać następnej wielkiej zmiany.

  Jest to dla przemysłu okazja do wprowadzenia nowych standardów bezpieczeństwa, które naprawdę rozwiązują niektóre problemy które występowały w związku z istnieniem dwóch standardów. Wiele zyskaliśmy dzięki wprowadzeniu (EN) ISO 31849 i IEC 62061, i na pewno po drodze trzeba było iść na pewne ustępstwa. Wraz z wprowadzeniem normy ISO / IEC 17305, nadeszła pora, aby przyjrzeć się tym kompromisom i zapewnić, że mamy co najlepsza z obu światów.

  Źródło: Rockwell Automation