Nowe Volkswageny, czyli inwestycja z Wrześni warta ponad 3 mld zł

  24 października w Białężycach koło Wrześni odbyła się uroczystość otwarcia fabryki, w której produkowany będzie nowy Volkswagen Crafter. Planowane nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 3,3 mld zł przeznaczone na budowę fabryki oraz wyposażenie jej w najnowocześniejsze urządzenia produkcyjne powodują, że zakład we Wrześni jest największą dotychczasową inwestycją zagraniczną w Polsce. W nowym zakładzie produkcyjnym zatrudnionych zostanie 3000 pracowników.

  W uroczystości otwarcia Fabryki uczestniczył wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński oraz Członek Zarządu Koncernu Volkswagen AG odpowiedzialny za obszar Samochodów Użytkowych Andreas Renschler, Prezes Marki Volkswagen Samochody Użytkowe Dr. Eckhard Scholz, Członek Kierownictwa Marki Volkswagen Samochody Użytkowe i Prezes Volkswagen Poznań Jens Ocksen, a także przedstawiciele władz województwa Wielkopolskiego oraz miasta i gminy Września.

  Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński podziękował władzom koncernu Volkswagen za zaufanie, jakim obdarzyli Polskę, decydując się na lokalizację zakładu w naszym kraju.

  Życzył firmie kolejnych takich udanych przedsięwzięć w Polsce.

  – Inwestycja Volkswagena jest doskonałym dowodem na to, że Polska stała się jednym z największych w regionie producentów samochodów, części i komponentów samochodowych. Jest to inwestycja, która bez wątpienia generuje najwyższą wartość dodaną dla polskiej gospodarki – zaznaczył wiceszef resortu rozwoju.

  Wiceminister Kościński mówił też o priorytetach polityki inwestycyjnej rządu. – Otwarcie kolejnej już fabryki Volkswagena potwierdza wysoką atrakcyjność inwestycyjną Polski. Kreowanie i wzmacnianie przyjaznego otoczenia dla inwestorów krajowych i zagranicznych jest ważnym elementem naszej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju -dodał wiceminister Kościński.

  – W nowym zakładzie we Wrześni produkowany będzie nowej generacji model Volkswagen Crafter.

  – Fabryka jest drugim ośrodkiem produkcyjnym marki Volkswagen Samochody Użytkowe w Polsce, obok VW Poznań.

  – Volkswagen Poznań istnieje już od dwudziestu lat. Natomiast od dziesięciu lat produkowane są tutaj modele Volkswagen Caddy i Volkswagen Transporter T6, skąd trafiają na rynki samochodowe całego świata.

  – Najnowocześniejsza fabryka w Europie została zbudowana w rekordowym tempie 23 miesięcy, począwszy od położenia kamienia węgielnego aż po rozpoczęcie produkcji.

  – Po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych, wolumen produkcyjny nowej fabryki wyniesie 100 000 samochodów rocznie.

  – Teren Zakładu Crafter obejmuje 220 ha (odpowiada to powierzchni 300 boisk piłkarskich).

  – Nakłady związane z inwestycją wyniosą nie miej niż 3,3 mld zł.

  – Przy pełnym wykorzystaniu możliwości produkcyjnych pracować tu będzie około 3000 osób. Rozwój sieci dostawców oraz sektora usług, spowoduje dalsze zwiększenie zatrudnienia w regionie.

  – Najnowocześniejsze rozwiązania stosowane przy produkcji nowego Craftera pozwalają na znaczne ograniczenie emisji CO2 podczas jego eksploatacji.

  Źródło: MR/Centrum Prasowe PAP