Nowoczesna instalacja Alumetal w Nowej Soli już działa

    Alumetal SA Polska, producent aluminiowych stopów odlewniczych pochodzących ze złomu w Europie, uruchomił nowy zakład do sortowania i przygotowania aluminium w Nowej Soli.

    Instalacja została wybudowana i zaprojektowana tak, aby można było produkować wysokiej czystości złom aluminium z przeznaczeniem do przetopu, a następnie dostarczać go, jako ekologiczny i wydajny produkt dla przemysłu motoryzacyjnego.

    Po procesie strzępienia oraz przesiewania, materiał jest automatycznie sortowany przez urządzenia wykorzystujące technologię rentgenowską w celu usunięcia ze strumienia materiału metali ciężkich i aluminiowych stopów odlewniczych tak, aby uzyskać produkt najwyższej jakości do procesu przetapiania. Kluczowymi urządzeniami w całej instalacji są trzy maszyny sortujące typu TITECH x-tract (XRT) o wydajności dochodzącej do 30 t/h, dostarczone przez firmę Titech.

    – Cenne materiały ze złomu metali często są gubione w pozostałym strumieniu odpadów lub jakość produktów jest niewystarczająca, żeby wygenerować konieczną wartość dodaną. Ze względu na ogólny duży popyt na surowce wtórne w przemyśle, widzimy ogromny potencjał dla sortowania wspomaganego czujnikami – komentuje Jörg Schunicht, business development manager ds. recyklingu metali na rynku globalnym w firmie Tomra Sorting.